Telekom 13 MART 2012 / 09:48

Telekom sektörü İzmir'de buluşuyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve BTK Başkanı Tayfun Acarer,  özel sektör temsilcileri ile, Kore, Japonya ve AB’den önemli uzmanların katılacağı “Her Eve Herkese Çok Hızlı İnternet” konulu toplantı 16 Mart tarihinde Telkoder ev sahipliğinde yapılacak.Günlük hayatımız giderek daha fazla bilgiye ulaşmayı gerektiriyor. Bu da herkesin yüksek hızlı hatlardan haberleşebilmesi için gereken ‘’Evlere Kadar Çok Hızlı Haberleşme Altyapısı’’nın kurulmasını şart hale getiriyor.

Bütün dünyada da son zamanların en önde gelen konularından birisi,evlere kadar hızlı haberleşme hatlarının, yani fiber optik hatların çekilmesi olarak öne çıkıyor. Bu yeni hatların hızla ve ülke sathına yaygın şekilde tesis edilmesi, ülkelerarası yarışın en önemli önşartı sayılıyor.

Telkoder konuyla ilgili bir açıklamada bulundu :
Örneğin Avrupa Birliği’nde bu amaca dayalı hedefler, teşvikler ve rekabet destekleri uygulamaya çoktan girmiş durumda. Birçok AB ülkesi önümüzdeki 3-5 yıl içinde evlerin yarısına 100 MB hızındaki fiber hatlarla ulaşmayı, kalan evlere de 20-30 MB hızın sağlanmasını planlamış durumda. Ne var ki uygulamalarda başarı kadar, başarısızlıklar da ortaya çıkmış durumdadır.

Her Eve Fiber Kablo tesisi ile genişbant internet pazarına ve telekomünikasyon alanına ivme kazandırılması, Türkiye’nin uluslararası düzeyde rekabet gücünün arttırılması ve Türkiye ekonomisinin sayılı ekonomiler arasına girebilmesi için sanılandan çok daha büyük önem sahiptir. Bu alandaki gecikme veya hatalı bir politika,telafisi çok zor bir geri kalışa yol açabilir.

Konuyla ilgili olarak Türkiye , yüksek hedefler koymuş durumda. Bu hedeflere ulaşabilmek için gerek Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve gerekse Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nca tedbirler ve kararlar alınmaktadır. Çok yüksek hızlı (fiber) kablolarla, her eve hızlı ve yaygın şebekelerle süratle ulaşmak, zor bir süreçtir. Zaman alacak bu süreç tamamlanmaya çalışılırken ve sonrasında, hızla devreye alınabilecek mobil genişbant, kablo internet ve uydu genişbant olanakları da önemli fırsatlar sunabilir.

"Her Eve Herkese Çok Hızlı İnternet" konulu etkinlik İzmir Crowne Plaza Oteli’nde 16 Mart'ta gerçekleşecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun