Telekom 03 HAZİRAN 2011 / 01:16

Tahsin Yılmaz TTNET'in 5 yılını özetledi, seçimde Tivibu'dan canlı yayın sözü verdi

Belçika'da düzenlenen basın toplantısında konuşan TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, şirketin 5 yıllık performansını değerlendirmenin yanında 12 Haziran’da Tivibu Web, Tivibu Cep ve 40’ı aşkın internet sitesinden genel seçim sonuçlarını seçmenlere canlı olarak aktarmak için özel bir seçim programı hazırlığında olduklarını açıkladı. Güncelleme: Yılmaz, altyapılarının 22 Ağustos'a kadar hazır olmayacağını söyledi.TTNET’in Tivibu Web, Tivibu Cep ve 40’ı aşkın internet sitesinden 12 Haziran’daki genel seçim sonuçlarını canlı olarak yayınlayarak bir ilke imza atacağını açıklayan Yılmaz, “Sandıklar İnternette Açılıyor” sloganıyla Türkiye’de internet kaynaklı ilk canlı interaktif seçim programı Tivibu Seçim Online’ı gerçekleştireceklerini belirtti.

Başta 6 milyonu aşkın TTNET ADSL abonesi olmak üzere tüm Türkiye’nin internet alt yapısı üzerinden erişilebilecek Tivibu Seçim Online, şu ana kadar Türkiye’de gerçekleştirilmiş, web ve cep üzerinden canlı olarak yayınlanacak en kapsamlı program olarak tanımlanıyor. 12 Haziran günü saat 18:00 itibariyle başlayacak canlı yayına, Tivibu Web ve Tivibu Cep’te 1 nolu “Tivibu Tanıtım” kanalıdan, tivibu.com.tr altında seçim yayını sayfasından ve 40’ı aşkın internet sitesinden ulaşılabilecek.

Tivibu Seçim Online, 12 Haziran’da canlı yayınlanacak

Moderatörlüğünü gazeteci Cüneyt Özdemir’in yapacağı bu özel yayında stüdyo konukları da yer alacak. Bu arada sosyal medya da canlı yayınla bütünleştirilerek sosyal medyadaki görüşler anlık olarak takip edilecek, yorumlanacak ve izleyicilerle paylaşılacak.

Türkiye genelinde internet penetrasyon oranı yüzde 33

Tahsin Yılmaz, Türkiye’de internet penetrasyonu hakkında gerçekleştirilen en kapsamlı pazar araştırması olan PC ve İnternet Penetrasyon Çalışması’nın güncel sonuçlarını da paylaştı. Kırsalı da kapsayan araştırma Türkiye’nin internet ve bilgisayar haritasını ilginç verilerle ortaya koydu.

TTNET, geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği “PC ve İnternet Penetrasyon Çalışması”nın kırsal kesim ayağını da tamamlayarak sonuçları güncelledi. Buna göre Türkiye’de toplam hane nüfusunun yüzde 43’ü bilgisayar sahibiyken yüzde 33’ünün internet bağlantısı bulunuyor. Türkiye’de 30 milyon internet kullanıcısının yüzde 59'u erkek, yüzde 41'i kadın. İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğu 15-35 yaş arası erkeklerden oluşuyor.

İnternet üzerinde en çok yürütülen işlemler ise chat yapmak, araştırma yapmak/bilgi edinmek ve e-posta kontrol etmek olarak sıralanıyor. Kent ve yarı-kentlerde internet penetrasyon oranı yüzde 40 iken kırsalda bu oran yüzde 19 olarak belirlendi. Buna göre Türkiye toplam internet penetrasyon oranı ise yüzde 33.

Öncelikli hedef 6,5 milyon yeni haneyi evde internetle tanıştırmak

TTNET Penetrasyon Araştırması sonuçlarını değerlendiren Tahsin Yılmaz “TTNET olarak ilk hedefimiz en az bir internet kullanıcısının yer aldığı 6,5 milyonu aşkın hanedeki potansiyel müşterilerimizi, evde internetle tanıştırmaktır. Çeşitli iletişim çalışmalarımız ve kampanyalarımızla bu kitleye ulaşmayı hedefliyoruz. Araştırma sonucunun işaret ettiği 5,5 miyonu aşkın hanede ise henüz hiç internet kullanıcısı yer almıyor. Biz bilgi toplumu olma hedefimiz doğrultusunda, tüm iletişim çalışmalarımız ve projelerimizle bu hedef kitleye internetin faydalarını, hayatımıza getirdiği kolaylıkları anlatıyoruz. Bu çalışmalarımız artarak devam edecek” dedi.

Türkiye’nin son internet haritası belli oldu


Araştırmanın sonuçlarına dayanarak Türkiye internet penetrasyonu haritasını çizmek de mümkün. Türkiye’de interneti en çok kullanan 5 ilin ilk sırasında yüzde 51,8 oranıyla İstanbul var. Başkent Ankara yüzde 49,1 ile ikinci sırada, Kocaeli ise yüzde 47,1 ile üçüncü sırada bulunuyor. Tekirdağ yüzde 43 ile dördüncü sırada yer alırken, Antalya yüzde 42,7 ile beşinci sırada bulunuyor.Bölgeler özelinde ise Batı Marmara’da penetrasyon oranı yüzde 31,4, Doğu Marmara’da yüzde 39,7, Ege’de yüzde 35,8, Batı Anadolu’da yüzde 37,9, Orta Anadolu’da yüzde 23, Akdeniz’de yüzde 22,8, Batı Karadeniz’de yüzde 22,5, Doğu Karadeniz’de yüzde 21,4, Kuzey Doğu Anadolu’da yüzde 12,5, Orta Doğu Anadolu’da yüzde 12,3, Güney Doğu Anadolu’da yüzde 9,5.

Genişbant abone sayısı 9,1 milyona ulaştı


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) 2011 Çeyrek Raporu’na göre genişbant internette, sabit ve mobil tarafta abone sayıları arttı. 2003’te 18 bin civarında olan genişbant internet abone sayısı, bugün 9,1 milyon civarına ulaştı.

TTNET verilerine göre 2010 Aralık ayında aylık veri kullanımı 10,1 GB iken, bugün itibariyle 15 GB’ı aştı. BTK’nın raporuna göre yoğun bir rekabetin yaşandığı sektörde 2011’in ilk çeyreği itibariyle, TTNET yüzde 67’lik pazar payıyla lider konumda bulunuyor. TTNET, bugün 6 milyondan fazla aboneye ulaşmış durumda.

TTNET’in 5. yılında katma değerli servisler çeşitleniyor

Tahsin Yılmaz 2011 yılında TTNET’in 5. yaşını geride bırakmasıyla ilgili olarak da “Hedeflerimiz doğrultusunda yılmadan çalışarak, proje üreterek, ilkleri gerçekleştirerek 5 yılımızı doldurduk. Türkiye bilişim sektörünün öncülerinden biri olmayı başarmış olmaktan dolayı gurur duyuyoruz” diye konuştu. Yılmaz, ev ve iş yerinde DSL, dışarıda binlerce noktada WiFi ve bunun yanı sıra 3G ile hızlı, güvenli ve ekonomik bir şekilde internete bağlanma seçenekleri sunduklarını kaydetti.

Sinema ve televizyonu taşınabilir hale getiren Web TV servisi Tivibu Web, genişbant internet bağlantısı üzerinden alıcı aracılığıyla yüksek kalitede yayın yapan Tivibu Ev ve Tivibu’nun mobil ayağı olan Tivibu Cep son dönemin öne çıkan yeniliklerinden oldu. Avea işbirliğiyle TTNET Mobil markası altında GSM ve 3G dahil tüm cep telefonu hizmetleri müşterilerle buluştu. TTNET Müzik, TTNET Oyun servisleriyle TTNET eğlence dünyasının önde gelen aktörlerinden biri durumuna geldi. Şirket son olarak Playstore.com ile dijital oyun pazarına da açıldı.

Güncelleme: Tahsin Yılmaz'ın 22 Ağustos'ta yürürlüğe girecek olan kanuna altyapılarının yetişmeyeceğini söyledi. Detayları http://www.btnet.com.tr/27389-tahsin-yilmaz-22-agustosa-kadar-altyapimiz-hazirlanamaz.html adresinde bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun