Telekom 12 MART 2013 / 11:49

SMART SAMENA ile bölgedeki 25 ülke 235 milyar dolar koyacak, 1,25 trilyon dolar alacak

Güney Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki 25 ülkeyi içine alan ve Türkiye’nin de dahil olduğu SAMENA Telekomünikasyon Konseyi, 2012 yılına ait Bilgi ve İletişim Teknolojileri Değerlendirme ve Sayısallaşma Çalışmasının (ICT Assesment and Digitization Study) sonuçlarını açıkladı. Konsey, SMART SAMENA adı verilen plan dahilinde bölgeye 2020 yılına kadar bilgi teknolojileri alanında yapılacak 235 milyar dolarlık yatırımın ekonomiye 1,25 trilyon dolar katkıda bulunacağını öngörüyor. Güney Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesi, kısaca SAMENA olarak isimlendiriliyor. Bölgede aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 25 ülke var. Yaklaşık 800 milyonluk nüfusuyla küresel gelirin yüzde 7’sinden sorumlu. Dünya petrol rezervlerinin yüzde 60’ını, doğalgaz rezervlerinin yüzde 40’ını elinde tutuyor. Bu bölgedeki ülkelerin ekonomisindeki hızlı gelişim özellikle dikkat çekici.

Bu bölgedeki mevcut büyümeyi daha da hızlandırmak ve fırsatları daha iyi değerlendirmek için sayısallaşma büyük bir önem taşıyor. Dünyanın diğer bölgelerinde olduğu gibi bu bölgede de sayısal teknolojilerin sosyal hayatta, profesyonel iş hayatında veya eğitim alanında daha sık kullanılıyor. Kurumlar da iş süreçlerini bu yeni dünya düzeni çerçevesinde yeniden şekillendiriyor, pazar yaklaşımını değiştiriyor, sayısal teknolojileri iş açısından avantaja dönüştürmek için uğraşıyor.

Sayısallaşma aynı zamanda yeni inovasyonları da beraberinde getiriyor ve ülkelerin ekonomik anlamda daha iyi rekabet edebilmesi için yeni fırsatlar doğuruyor. Bu konuda ortaya koyulan rakamlar gerçekten de dikkat çekici. Örneğin akıllı su arıtma tesislerinin su kaybını yüzde 25-50 arasında azalttığı ifade ediliyor. Singapur’da akıllı trafik kontrol sistemleriyle trafik kazaları yüzde 15, trafik sıkışıklığı yüzde 20 azalmış. ABD’de akıllı enerji dağıtım ağlarının karbondioksit salınımına etkisi yüzde 5, ki bu 53 milyon aracın yoldan çekilmesi anlamına geliyor.SAMENA ülkeleri sıralamada geri kalıyor

SAMENA bölge ülkeleri de bu önemin ve ülke ekonomisine yapacağı katkıların farkında. Bölgedeki 15-35 yaş arası gençler üzerinde yapılan ankete katılanların yüzde 10’unun internette günde 3 saatten fazla zaman geçirdiği ortaya çıkmış. Bölgenin çoğunluğunu oluşturan gençler, ekonomi ve sağlık gibi alanlarda yapılacak reformların ancak sayısal teknolojilerle mümkün olabileceğini düşünüyor.

SAMENA Telekomünikasyon Konseyi, bu alandaki durumu daha iyi görmek üzere gerçekleştirilen Bilgi ve İletişim Teknolojileri Değerlendirme ve Sayısallaşma Çalışması'nın (ICT Assesment and Digitization Study) sonuçlarını 6 Mart’ta Türk Telekom’un ana sponsorluğunda İstanbul’da gerçekleştirilen “Beyond Connectivity 2013” etkinliğinde paylaştı. Bu araştırma için bölgedeki ülkeleri geniş bant internet hızından ve e-ticaret sektörünün etkinliğine kadar giden 23 farklı kritere göre değerlendirmeye almışlar. Bölgedeki ülkeleri de bu kriterlere göre dünyanın 179 ülkesine göre sıralamışlar.

Analiz sonuçları aslına bakılırsa o kadar da parlak sayılmaz. Bölgenin sayısal anlamda en gelişmiş 18 ülkesi, halen sayısallaşma konusunda “gelişmekte olan” veya “sınırlandırılmış” ülkeler olarak değerlendiriliyor. Ayrıca bölgedeki 25 ülkenin yarısından fazlası dünya sıralamasında ilk 100’e bile girememiş.

Dahası da var. 2009-2011 yılları arasındaki gelişim temel aldığında bölge ülkelerinin sıralamadaki ortalaması yüzde 4,6 gerilemiş. Booz & Company sayısallaşma endeksine göre altyapı gelişimi dışında bölgede kayda değer bir ilerleme yok. Kullanım oranı değerlendirmesinde ise 25 ülkenin bir tanesinin bile sıralamada üste çıkamamış olması dikkat çekici.

Bu durumun bölge ülkelerinin toplam gelirinin yüzde 50’sini oluşturan ve sayısallaşmadan büyük fayda sağlayacak altı sektöre özellikle olumsuz etkide bulunabileceğine dikkat çekiliyor: Sağlık, kamu, eğitim, enerji, ulaşım-lojistik ve finans.1,25 trilyon dolarlık fırsat

SAMENA Telekomünikasyon Konseyi, gözlenen bu eğilimlerin bir an önce öneminin farkına varılması gerektiğini düşünüyor. Bunun için de sayısallaşma alanındaki fırsatların gerçeğe dönüşmesini sağlayacak SMART SAMENA adlı bir plan öngörüyorlar. Amaç, dünyayı 7 bölgeye ayırdığınızda şu an 6. sırada yer alan SAMENA bölgesini hızlı bir gelişimle 3. sıraya taşımak (merak edenler için SAMENA’nın önünde yer almayı başardığı tek bölge Afrika).

Yapılan araştırmalara göre 2005 - 2011 yılları arasında bölgedeki sayısallaşma eğiliminin bölge ekonomisine katkısı 631 milyar dolar, istihdama katkısı 6,7 milyon. Gelişim bu hızda giderse 2020’de sayısallaşmanın bölge gelirine katkısı 620 milyar dolar, istihdama katkısı 8,4 milyon olacak. SMART SAMENA ise bunu hızlandırma peşinde. Amaç 2020’ye kadar 13,3 milyon yeni iş, 7,2 milyon yeni işletme, 12,9 milyar dolar enerji tasarrufu ve bölge gelirine 1,25 trilyon dolar katkı sağlamak. Bu hedefe ulaşmak için öngörülen yatırım miktarı ise 235 milyar dolar.

[caption id="attachment_66898" align="alignnone" width="455"] BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer de Beyond Connectivity 2013'de konuştu[/caption]

Elbette ki bu hayal bölge ülkelerinin düzenleyici kurumlarının katkılarıyla ve destekleriyle hayata geçecek. Raporun önemli bir kısmı da bu alanda neler yapılabileceğine ayrılmış. Bu alanda Türkiye’deki düzenleyici kurum olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun Başkanı Dr. Tayfun Acarer, toplantıda yaptığı konuşmada düzenleyici kurumların rolüne değinirken, Türkiye’nin de bu hedefe ulaşmada üzerine düşeni yapacağı mesajı verdi. Diğer konuşmacılar da bu fırsatı nasıl hayata geçirebilecekleri konusunda uzun uzun fikirlerini paylaştılar.

Gelişmeleri ilgiyle takip edeceğiz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun