Telekom 04 ARALIK 2014 / 15:48

Şirketler tümleşik iletişime yöneliyor

Tümleşik iletişim teknolojisi telefon, mobilite, veri, video konferans, anlık mesajlaşma, birlikte çalışma gibi teknolojileri bir arada kullanmayı ifade ediyor. Dünyanın her yerinden birçok işletme dağınık olan bu sistemleri bir araya getirmeye çalışıyor. Şirket yöneticileri bu kaynakların tamamını tek ekranda görmek ve yönetmek istiyor. Bu da tümleşik iletişim sistemlerinin benimsenmesi, satın alınması potansiyelini artırıyor.

Kimi firmaların yöneticileri ise tümleşik iletişim araçlarına ihtiyacı olduğunun farkında değil. Bazılarında ise bu bilinç olsa dahi, satın alma gündemini bozan bütçe engelline takılabiliyor.


Küresel olarak tümleşik iletişim eğilimi Grandview Research tarafından yapılan bir araştırma ile 2020 yılında 75 milyar $’ı geçeceği tahmin ediliyor. Bu büyüme oranı global işletmelerde olduğu gibi ülkemiz için de geçerli. 12 yıldır tümleşik sektöründe sunduğu ürün ve çözümleri ile tanınan Empatiq İletişim Teknolojileri Genel Müdürü Aykut Sağlam konuyu şöyle değerlendirdi:

"Akıllı telefon ve ağ tabanlı güvenlik sektörünün gelişimi tümleşik iletişim sektörünün önünde bir referans olarak boy gösteriyor. Üstelik ihtiyacın oluşması, sistemlerin benimsenmesi, sistemlerin revize ihtiyaçları düşünüldüğünde büyüme oranlarının sağlaması yapılmış olur. Ülkemizde yapılan araştırmalara göre 22 milyon işletme çalışanı devrim bekliyor. Donanım ithalatçılarının verileri bize henüz pazar yaygınlığının %1'lere bile ulaşmadığını gösteriyor. ABD'de bu rakam yüzde 70'leri bulurken Avrupa'da yüzde 50'leri geçmiş durumda. Tümleşik iletişim sektörü ülkemizde kuluçka döneminde."

Apaçık olarak ortada olan şu ki; tümleşik iletişim bir işletmenin performansını doğrudan artırabilir. Araçlar doğru kullanıldığında iletişim kanalları ve personel daha verimli ve üretken olurlar. Daha da önemlisi tümleşik iletişim altyapısı çalışanların birlikte çalışma yeteneklerini değiştirecek ve belki de çalışan daha yüksek performans üretecek yada daha az çalışan ile gerçek performans tüketimi sağlanabilecektir.

Tümleşik iletişim dağıtıcıları ve entegratörleri sağladıkları kiralama yöntemleri ile işletmelerin satın alma maliyetlerini düşürmenin yanı sıra servis sürekliliğini de garanti altına almış sayılırlar. İşletme yönetici memnun olmadığı ürün, servis ve hizmet için sağlayıcı ile kiralama mantığında avantajlı konumdadır.
ETİKETLER : tümleşik iletişim
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun