Telekom 18 NİSAN 2011 / 11:27

Sapanca Zirvesi sona erdi

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) tarafından Sapanca'da düzenlenen 5. Telekomünikasyon Zirvesi sona erdi. 15-16 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen etkinliğe eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak ve telekomünikasyon sektörünün üst düzey yöneticileri katıldı. Yusuf Çağlayan/Sapanca

İki gün süren etkinlikte, mobil ve sabit sektöründeki son gelişmeler, rekabetin tahsisi, baz istasyonları, fiber altyapı, internet, alternatif operatörlerin sorunları ve dünyadaki gelişmeler ele alındı.

Sektör bir araya geldi

Etkinliğe katılan eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, bu yıl zirvenin 5'incisin yapıldığını ifade ederek, “Bu zirvenin özelliği şu kamu tarafı, özel sektör tarafı. Sivil toplum örgütleri, büyük, küçük işletmeciler hepsi bir araya geliyor, yani ilgi ve menfaatleri bir biri ile paralel olmayan ancak sektörün sağlıklı gelişmesi için aynı hassasiyeti, aynı endişeleri duyan kesimleri bir araya getiren çok faydalı bir toplantı. Hakim işletmeler, küçük işletmeler birbirlerini taleplerini, itirazlarını, sorunlarını ve bakış açılarını burada ortaya koyuyorlar. Düzenleyici kurum BTK da bunları not ediyor, dikkate alıyor. Yapılanları katılımcılarla paylaşıyor, yapılması gerekenler konusunda da kendileri bir fikir ediniyorlar. O bakımdan sektörün tam rekabet şartlarında sağlıklı gelişen ve vatandaşlarımızın gittikçe artan bilgi iletişim alanındaki ihtiyaçlarının en iyi şekilde sağlanması açısından çok güzel bir toplantı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Google evlere 1000 MB vaat ediyor

Sabit ve mobil pazarda önümüzdeki yıllarda ciddi tıkanmalar olacağını ifade eden BTK Başkanı Tayfun Acarer sözlerine şu şekilde sürdürdü: “Mobil operatörleri de sabit operatörleri de tehdit eden unsurlar var. Arama motorlarından Google, Yahoo ve Apple'ın çok iddialı sistemleri var. Evlere 1000 megabite internet vaat ediyorlar. Bu denetleyemeyeceğimiz, karşımızda muhatap olmayacağı için vergiyi sıfırlayan bir süreç. Bunlara karşı neler yapabileceğimizi belirlememiz gerekli.”

Yerel yönetimler yatırımların önünü kesiyor

TELKODER Başkanı Yusuf Ata Arıak ise “Yerel idareler baz istasyonlarında olduğu gibi fiberoptik altyapı inşasında da işletmecilerden çok büyük bedeller talep ediyor. Bu bedeller haberleşme imkanlarının gelişmesine engel. İstanbul'da yeni fiber döşeyecek firmalardan çok ciddi paralar isteniyor. Bu, Deli Dumrul hikayesine döndü. Gerçekten yatırımları önlüyor. Bazı bakanlıklar bile baz istasyonu kurulması için işletmecilerden para talep ediyorlar. Yatırımlar önündeki engellere bir de yeni yatırımların da önünün kesilmesi ekleniyor” şeklinde konuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun