Telekom 22 NİSAN 2009 / 10:13

Sanal dünya için gerçek çözümler anlatıldı

Symantec, Sun Microsystems ve VMvare, kullanıcılarıyla buluştu.

Symantec, Sun Microsystems ve VMvare, kullanıcılarıyla buluştu.


Symantec, Sun Microsystems ve VMware ortaklaşa gerçekleştirdikleri ‘Sanal Dünya için Gerçek Çözümler’ etkinliğinde kullanıcıları ve iş ortaklarıyla biraraya geldi. Bugün İstanbul’da gerçekleştirilen seminerde, sanallaştırma ve sanal yapılarda veri merkezi yönetimi ele alındı. Şirket yetkilileri yaptıkları sunumlarla; sunucu, uygulama ve veri depolamada sanallaştırma üzerine çözümlerini aktardılar. Üç üreticinin sinerjisiyle ortaya çıkan çözümler kullanıcılara anlatıldı.


Etkinliğin açılışını “Sanallaştırma ve Veri Merkezi Yönetimi” başlıklı sunumuyla yapan Sun Microsystems Veri Depolama Çözümleri Satış Müdürü Mertol Özyöney, sanal ortamlarda disk depolama çözümlerinde farklılaşan sorunların ortaya çıktığını belirtti. Bu sorunların daha kolay yönetilebilir olduğuna işaret eden Özyöney, “Bu yapılarda güvenlik geleneksel sistemlere oranla çok daha önemli hale geliyor. Çünkü bir sepette çok daha fazla yumurtanız var. Yani sanallaştırılmış yapıda çok daha fazla uygulamayı bir arada barındırıyorsunuz. Bu noktada güvenlik kritik hale geliyor” dedi. Diğer yandan performansın önemli olduğunu vurgulayan Özyöney, CPU’ların hızlanırken; bu hızın disk sisteminden beklentisinin arttığını kaudetti. Dolayısıyla ‘disk performansı yeterli mi’ sorusunun ortaya çıktığını belirten Özyöney, performans optimizasyonunun da dikkat edilmesi gereken diğer bir konu olarak altını çizdi. Maliyet azalırken performans, güvenlik ve yönetilebilirliği iyileştirmenin mümkün mü sorusunu Sun çözümleri hakkında bilgi vererek yanıtladı.


Symantec Kanal Müdürü Evrim Tekeşin, ‘Sanallaştırma Teknolojilerine Değer Katan Çözümler’ başlıklı sunumunda depolama, güvenlik ve yedekleme başlıklarını ele aldı. Sanal sunucuların yedeklenmesine değinen Tekeşin, bu sistemlere uygun çözümler hakkında bilgi verdi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun