Telekom 14 KASIM 2009 / 14:42

Samsung'dan çevreye duyarlı harici sabit disk

Samsung Electronics, yeni 3.5 inçlik harici sabit diski STORY Station ürününün pazara sunulduğunu duyurdu.

Samsung Electronics, yeni 3.5 inçlik harici sabit diski STORY Station ürününün pazara sunulduğunu duyurdu.


Aralık ayı itibariyle raflarda yerini alacak olan yeni sabit disk, bekleme (standby) modunda 1 watt'tan daha az enerji tüketiyor. Bu rakam, Ocak 2010'da yürürlüğe girecek olan ve cihazların bekleme modundaki enerji tüketim seviyelerini düzenleyen Avrupa Birliği EuP (Energy Using Products - Enerji Tüketen Ürünler) Yönergesi koşullarını fazlasıyla karşılıyor.

Samsung yeni ürününde bekleme modundaki enerji tüketimini yüzde 95 azaltarak 0.09 watta kadar düşürdü. Normal kabul gören sınır olan 2.5 wattın çok altında olan ve dolaylı karbondioksit salınımını azaltmaya yönelik bu girişim, dünyada ilk kez Samsung tarafından 3.5 inçlik sabit disk için hayata geçiriliyor. Bekleme modundaki düşük güç tüketiminin elde edilmesini sağlayan, yeni bir devre yapısı. Bu yeni teknoloji ile sabit diskin güç kablosu bağlıyken USB bağlantı kablosu çıkarıldığında harici sürücü kapanıyor ve işlem yapmıyor.

Samsung Electronics Türkiye IT Satış vePazarlama Müdürü Barış Kestep, "Sabit diskler için kullanıcı istekleri arasında performans, güvenilirlik ve ayrıcalıklı tasarım kadar çevre dostu ve düşük güç tüketimi de var" sözleriyle yeni ürünün büyük bir ihtiyacı karşıladığını vurguladı. Kestep sözlerini şöyle sürdürdü: "Samsung STORY Station çekici tasarımı ile aldığı övgülerin yanında çevreye duyarlı sabit disk teknolojisinin sahne alması için tam zamanında atılmış büyük bir adım."

Samsung'un 3.5 inçlik STORY Station harici sabit disk ürünleri 500 GB ile 2 TB arası kapasite seçenekleri ile satışa sunulacak.