Telekom 26 KASIM 2008 / 12:17

Oracle’ın ilk donanım çözümü piyasada

Oracle İş Ortakları Çözümler Zirvesi, İstanbul'da gerçekleşti. Küresel yazılım şirketi, HP Oracle Exdata Storage Server ve Database Machine ile donanım tarafında da yer aldığını duyurdu.

Oracle İş Ortakları Çözümler Zirvesi, İstanbul'da gerçekleşti. Küresel yazılım şirketi, HP Oracle Exdata Storage Server ve Database Machine ile donanım tarafında da yer aldığını duyurdu.


Bu yıl beşincisi gerçekleştirilen Oracle İş Ortakları Çözümler Zirvesi, bilişim sektörünü biraraya getirdi. Etkinlikte Oracle’ın HP ile hayata geçirdiği donanım çözümü oldu. HP Oracle Exdata Storage Server ve Database Machine, zirvede Türkiye pazarına tanıtıldı. Diğer yandan BEA birleşmesi ve Oracle Fusion Middleware’in yeni sürümü katılımcılara aktarıldı. Tüm gün süren etkinliğin açılışını Oracle Türkiye Teknoloji Ülke Müdürü İlker Koçer gerçekleştirdi. Oracle’ın satın almalar ve inovasyonla büyümeyi hedeflediğini belirten Koçer, Ar-Ge çalışmalarına gösterdikleri hassasiyeti ve genç girişimcilere yaptıkları yatırımlara işaret etti. Son beş yılda 50’nin üzerinde şirket satın alması ya da birleşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Koçer, inovasyon başlığına değindi: “Oracle 30 yılı aşkın süredir çalışmalarını sürdürüyor. Şirket başından beri inovasyonla ilerliyoruz. Bu bizim gücümüz” dedi. Yeni ürün konusunda görüş bildiren Koçer, Oracle artık sadece yazılım satan şirket olarak görülmeyeceğini kaydetti.  


Artan bilgi kapasitesine esnek çözüm


Oracle Veritabanı Ürün Yönetimi’nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mark Townsend, Koçer’in ardından yaptığı konuşmada HP Oracle Exadata Storage Server & Database Machine’in teknik ayrıntılarına değindi. Veri ambarlarının hızla büyüdüğüne dikkat çeken Townsend, bilginin ve saklama sürelerinin artışının esnek kapasite ihtiyacını ortaya çıkardığını kaydetti. Veri ambarlarınde bant genişiliği probleminin söz konusu olduğunu vurgulayan Townsend, verilerin veritabanı sunucularına yeteri kadar hızlı aktarılamadığına işaret etti. Bu koşulların veri ambarlarını yavaşlattığını belirten Townsend, Oracle’ın yeni çözümü hakkında bilgi verdi. Townsend, çözümün pazara sunulmasını Oracle için bir dönüm noktası olarak değerlendirdi.  HP Oracle Exadata Ürün Ailesi’nde, HP Oracle Database Machine ve Exadata Storage Server olmak üzere iki ürün bulunuyor. Yüksek performanslı veri ambarları için tasarlanan HP Oracle Database Machine, Oracle Database Servers ile yeni Oracle Exadata Storage Servers’ı içeriyor. HP Oracle Exadata Storage Servers, daha büyük kanallar üzerinden daha az veri göndererek, veritabanı sunucuları ve klasik depolama sistemleri arasındaki performans engelini ortadan kaldırıyor.  HP Oracle Database Machine, sekiz veritabanı sunucusundan oluşan bir yapıda konfigüre edilmiş bir sistem. 64 Intel işlemci çekirdeği ve Oracle Enterprise Linux içeren çözüm, 168 TB’lık ham veri depolamaya olanak tanıyan ve veritabanı sunucularına 14 GB/sn’lik bant genişliğiyle bağlı bulunan 14 HP Oracle Exadata Storage Server’dan oluşan bir yapı sunuyor. Veritabanını performansını artıran HP Oracle Exadata Storage Servers, veriambarı bulunan kurumların depolama olanaklarını geliştirme ihtiyaçlarını yanıtlamayı hedefliyor. HP Oracle Exadata Storage Server & Database Machine, bu hafta Türkiye pazarına sunuluyor.


 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun