Telekom 18 NİSAN 2013 / 09:55

Kurumlar sabit telefon tercih ediyor

Turknet, 1 Ocak 2013 tarihinden bugüne tespit ettiği sabit telefon hizmetlerindeki kullanıcı davranışlarını rakamlarla açıkladı.Son kampanyalarındaki kullanıcı istatistiklerini değerlendiren şirket, sunduğu sabit telefon hizmetlerinin şehir içi yüzde 60, şehirler arası yüzde 24, GSM yüzde 14 ve uluslararası yüzde 2 oranlarında kullanıldığını ortaya koydu.

Uluslararası görüşmelerde en çok aranan ülkelerin başında Almanya ve Rusya gelirken, bunları İngiltere, ABD ve Fransa takip ediyor. Almanya aramalarının artışına, Türkiye ve Almanya arasındaki ticaretin 30 milyar avro seviyesinde olması ve Türkiye’de faaliyet gösteren Alman şirketlerinin sayısının 5 bini geçmesi etken olarak görülüyor. Rusya aramalarının artışına ise Rusya ile Türkiye arasında ticaret ve turizmle başlayan ve enerji ile desteklenen olumlu ilişkilerin, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin oluşturulması ile yeni ve daha ileri bir aşamaya geçmesi sebep olarak gösterilebilir.

KOBİ’lerden holdinglere kadar geniş bir yelpazede kullanıcı, yeni nesil operatörlerin sunduğu sabit telefon hizmetlerinden faydalanıyor. Özellikle tekstil, gıda, hizmet, inşaat ve sağlık sektörleri sabit hatları tercih ediyor. TurkNet’in sabit telefon hizmeti istatistikleri, ülke içi görüşmelerde ise, üç büyük ilden sonra en çok arama yapılan illerin Adana, Denizli, Antalya, Kocaeli ve Bursa olduğunu ortaya koyuyor.