Telekom 14 HAZİRAN 2011 / 10:01

Kablo üzerinden 4,5 Gbps taşıdılar

Kablo TV altyapısına erişimi olup da fiber altyapılara erişimi olmayanlar için iyi haber...Dünya genelinde bir yandan hızlı veri taşımaya müsait fiber optik ağları yaygınlaştırma çabaları sürerken, hali hazırda döşenmiş olan kabloları daha verimli kullanabilmek için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bu yöndeki araştırmalarını sürdüren Arris adlı bir kablo üreticisi de, mevcut kablo altyapısı üzerinden 4,5 Gbps hızında veri aktarmayı başardığını açıkladı.

Şu anda çoğu altyapı sağlayıcının kullandığı DOCSIS 3.0 uyumlu kablolar yaklaşık 200 Mbps veri aktarımına izin veriyor. Arris ise kablo üzerinde geniş bant veri akışı için daha çok kanal oluşturmanın bir yolunu bulduğunu ve veri indirmede 4,5 Gbps, veri göndermede 575 Mbps hıza ulaştığını açıkladı.

Bu arada bahsi geçen kablonun bakır kablo değil, televizyon yayınlarını aktarmak üzere kullanılan kablolar olduğunun altını çizmekte fayda var. Türkiye'de kablo TV altyapısı ve abone sayısı ADSL'le kıyaslanacak ölçüde yüksek olmasa da, Amerika'da hanelerin yüzde 56'sında internete erişim için kablo TV altyapılarının kullanıldığını düşünürseniz çabalar bir hayli mantıklı.

Detayları bu adreste okuyabilirsiniz.