Telekom 03 HAZİRAN 2013 / 11:46

Hükümet operatörlere baskı mı uyguladı?

Vatan Gazetesi Yazarı Ruhat Mengi, Türkiye’nin en yaygın kullanılan GSM operatörü olan Turkcell’e AKP hükümeti tarafından İstanbul ve özellikle Taksim bölgesinde iletişimin kısıtlanması için politik baskı yapıldığını belirtti.CNN iReport üzerinde verilen makalede gazeteci Ruhat Mengi’nin ortaya çıkardığı bilgiye göre, Turkcell’in ülkedeki iletişimi kısıtlanması için politik baskı altında olduğu belirtildi. Özellikle taksim bölgesindeki iletişimin kısıtlanması için Turkcell’e baskı yapıldığının belirtildiği makalede, Turkcell ve diğer iki büyük GSM operatörünün de protestolar büyüdükçe iletişimi kısıtlamak zorunda kaldığı ifade edildi. Olayların canlı olarak izlenmesinin engellenmesi için MOBESE kameralarının takip edildiği kanalların da yayınlarının kesildiği öğrenildi.

İddialara göre de Gezi Parkı ve çevresinde kullanılan jammer cihazlarıyla telefon erişimi ve twitter mesajları engellenmeye çalışılıyor. Ancak çevredeki hemen tüm işyerleri, kendi bünyelerindeki ADSL ve internet bağlantıları üzerindeki şifreleri kaldırmak suretiyle olay yerinden bilgi akışının sağlanmasına destek olmaya çalışıyor.

Daha fazla bilgi için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.
ETİKETLER : CNN Ruhat Mengi turkcell
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun