Telekom 26 NİSAN 2010 / 05:48

HP'den çevreci BT veri merkezleri

HP Pro Liant blade sunucularının çevreye ve kullanıcılara yararları aktarıldı.

HP Pro Liant blade sunucularının çevreye ve kullanıcılara yararları aktarıldı.


2012 yılında sona erecek Kyoto Protokolü sonrasında oluşacak yeni iklim rejimine yönelik uluslararası müzakereler ve düşük karbon ekonomisine geçiş için çözüm arayışlarına paralel olarak çevreci BT eğilimleri ivme kazanıyor.

Enerji tüketimini düşürerek veri merkezi harcamaları ve dolayısıyla karbon emisyonlarını azaltan HP ProLiant blade sunucuları çevreci özelliği ile öne çıkıyor.

Çevreci BT daha güçlü işlemcilere, blade sunucularına ve az yer kaplayan, kendi yuvasına yerleştirilen ve modüler sistemlere dayanıyor. Bu da soğutma sistemlerine duyulan ihtiyacı artırıyor ve günümüzde soğutma sistemleri veri merkezlerine ayrılan enerji havuzunun yüzde 63'ünü kullanıyor. HP bu sorunu aşmak ve BT direktörlerinin çevreci BT'ye geçişini kolaylaştırmak amacıyla çok daha etkin soğutma yapan, yalnızca kullanılan sistemlere elektrik vererek enerji tüketimini düşüren ve sanallaştırma ile kaynak kullanımını esnekleştirerek ihtiyaca göre ayarlayan ProLiant Blade sunucularını sunuyor.

HP'nin veri merkezi dönüşümü inisiyatifinde sanallaştırma ve birleşik veri merkezleri ile sunucuların güç tüketimi yıllık 5 milyon kW/saatten 1,8 milyon kW/saate düşüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun