Telekom 27 EYLÜL 2011 / 16:24

Hindistan telefon tacizine 'dur' dedi

Hindistan’ın telekom piyasası düzenleyicisi, cep telefonundan gönderilebilecek mesaj sayısına sınır getirdi.Hindistan'da Hindistan Telekom Düzenleme Otoritesi (TRAI) tarafından getirilen yeni kurallar uyarınca, kimse günde 100 mesajdan fazlasını gönderemeyecek. Bu kuralların, her gün düzinelerce mesaj ile başa çıkmaya çalışan mobil telefon kullanıcılarını önemli ölçüde rahatlatması bekleniyor.

Zaten Hindistan, geçmişte de tele-pazarlama firmalarının mobil telefon kullanıcılarına yönelik mesaj bombardımanını azaltmak için çalışmalar yapmıştı. Ancak Delhi’deki bir BBC kaynağının verdiği bilgiye göre, daha önce istenmeyen ticari mesajlara ve aramalara karşı atılan adımlar beklenen başarıyı sağlamamıştı.

Bu numarayı arama kardeşim!

Kayıtlı kullanıcılar, 1909’a attıkları bir mesajla numaralarını ‘ulusal çapta aranmayacaklar’ listesine kaydettirebiliyor. Aralık ayında Hindistan, bu listede yer alan kişileri arayan veya onlara mesaj gönderen tele-marketing şirketlerine yüklü cezalar uygulayacağını da açıklamıştı.

Hindistan Telekom Düzenleme Otoritesi (TRAI) aynı zamanda, 21:00 ile 09:00 saatleri arasında ticari aramaları ve mesajları da yasaklamıştı. BBC kaynağının verdiği bilgiye göre, bu karara rağmen, gecenin bir vaktinde bile aramalar ve mesajlar kesilmedi.

Birçok mobil kullanıcı, kendilerine kredi kartından gayrimenkule kadar birçok şeyi satmaya çalışan pazarlamacıların aramalarından ve tekst mesajlarından daralmış durumda. Trai yetkilileri, 2007 yılında hayata geçen ‘ulusal aranmayacaklar listesi’ uygulamasının ardından, istenmeyen ticari çağrıların azaldığını belirtiyor, ama metin mesajlarının sayısında artışın devam ettiğine dikkat çekiyor. Bu nedenle Trai yetkilileri, telefon başına günlük 100 mesaj sınırlamasının bu sorunu azaltacağına inanıyor.

Dünyanın en hızlı büyüyen mobil telefon pazarı olan Hindistan’da 700 milyondan fazla kayıtlı kullanıcı bulunuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun