Telekom 23 HAZİRAN 2011 / 15:57

Genişbant için Avrupa'dan destek geldi

Türk Telekom'dan yapılan açıklamaya göre, Avrupa Yatırım Bankası’nın sağladığı finansman ile genişbant penetrasyonunu artıran ve altyapıyı modernize eden projelere kaynak sağlanacak.Türk Telekom'un özellikle kırsal bölgelerde internet altyapısını geliştirmeyi amaçlayan yatırımlarına Avrupa Birliği’nin finansman kuruluşu Avrupa Yatırım Bankası toplamda 250 milyon avro tutarında finansman paketi sağladı. Bu paketin ikinci aşamasının kullanımı için gerekli garanti anlaşmalarını imzaladı. Türk Telekom ile Avrupa Yatırım Bankası arasında yapılan anlaşma sayesinde, özellikle internet altyapısının geliştirilmesi ve altyapı modernizasyon çalışmaları için kaynak yaratılacak. Gerçekleştirilecek yatırım projeleri genişbant penetrasyonunun artırılmasını ve bu sayede dijital uçurumun ortadan kaldırılmasını hedefliyor.

Kredinin Türk Telekom’a aktarılan ve garanti içermeyen 100 milyon avroluk ilk diliminin ardından, 150 milyon avroluk ikinci dilimi çerçevesinde garanti teminine yönelik olarak Societe Generale Bankası’nın (Fransa) koordinasyonu altında ING Bank (Hollanda), Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ (Japonya) ve Sumitomo-Mitsui (Japonya) bankaları ile garanti anlaşması 22 Haziran’da imzalandı. Kredi, ilk 2 yılı geri ödemesiz olmak üzere toplam 8 yıl vadeli olarak ödenecek ve Türk Telekom’un genişbant penetrasyonunu artıran, altyapıyı modernize eden projelerine kaynak sağlayacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Telekom CEO’su K. Gökhan Bozkurt şunları söyledi: “Müşterilerimizin yüksek hızdaki genişbant ihtiyaçlarını karşılamak için güçlü bir altyapı inşa ediyoruz. Ülkemizin her köşesinde, yediden yetmişe herkesin, mesafe kavramını ortadan kaldıran, bilgiye ulaşmada sınır tanımayan internete hızlı ve kolay bir şekilde erişmesi, bilgi edinmede fırsat eşitliğine kavuşması için gece gündüz çalışıyoruz.”

Avrupa Yatırım Bankası Genel Müdür Yardımcısı Matthias Kollatz-Ahnen konu hakkında şunları söyledi: “Bizim amacımız bilgi ekonomisine olan yatırımların kolaylaşması ve artması; bu Türkiye için ve Avrupa Birliği’nin finansal ayağı olan Avrupa Yatırım Bankası için öncelikli bir konu. Bu kredi ile Türk Telekom’a telekomünikasyon altyapısının tüm Türkiye’de eşit olarak gelişmesini ve özellikle artan genç nüfusa internet erişimini mümkün kılacak uzun vadeli finansal kaynağı sağlıyoruz.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun