Telekom 31 TEMMUZ 2013 / 10:37

"Gelecek akıllı ev konseptinde"

Dumankaya IQ akıllı ev sistemlerinin tanıtımında konuşan BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, M2M ile gelişecek teknolojilerin akıllı ev piyasasını büyüteceğini söyledi.Dumankaya İnşaat ve Zet Teknoloji’nin, hayata geçirdiği “Dumankaya IQ” akıllı ev sistemleri, Türk Telekom’un altyapısı üzerinden işliyor.  Yapılan işbirliği çerçevesinde tüm elektronik araç gereçler birbiriyle konuşacak ve insan ihtiyaçları M2M (Makineler arası İletişim) sayesinde karşılanacak.

“IQ akıllı ev” teknolojileri düzenlenen bir basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıya, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, Türk Telekom CEO’su Tahsin Yılmaz, Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya ve ZET Teknoloji Genel Müdürü Aydın Yavuz katıldı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Tayfun Acarer, yaptığı konuşmada dijital yaşamın artık günlük yaşamımızın yeni adı olduğunu belirterek, “Şu an için ICT altyapımız oldukça iyi olmasına rağmen, veri trafiğinin her yıl 15 kat artması nedeniyle, eğer altyapı yatırımları bu trafiği karşılayacak kadar artırılmazsa yakın gelecekte sıkıntılar kaçınılmaz olacaktır. Artık bu öngörülemeyecek bir gelişme olmaktan uzaktır” dedi.

Acarer, bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün akıllı şehirler, akıllı trafik, akıllı ulaşım gibi çok önemli gündemlerinin olduğunu anlatarak, “Tüm dünyada M2M uygulamalar artmakta, büyük veri kavramı tüm ülkelerin gündemine girmektedir. Türkiye’de de veri trafiğinin artış hızı, veri gelirlerinin artış oranından çok daha fazladır. Aynı şekilde veri miktarının artışı, bu trafiği gerçekleştirmek için gerekli altyapı yatırımlarının yapılmasından çok daha fazla olmaktadır. Kiralama ve altyapı tesis maliyetlerinin yükselmesi de işletmeci giderlerini artırmaktadır. Bu hususların yerel yönetimler tarafından dikkate alınmasında yarar görüyorum” diye konuştu. BTK Başkanı, geleceğin M2M çözümlerinde olduğunu vurgulayarak sözlerini tamamladı.

"Dumankaya IQ 'konut' anlayışını değiştirecek"

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya şunları söyledi:
“Bugünkü gelişen çağda konut anlayışının aynı yapıda kalması mümkün değil. Gayrimenkul geliştiriciler olarak çağın gelişen teknolojisiyle birlikte maskülenden feminene doğru geçiyoruz. Artık demiri bükmek, değil, insanların hayatlarına dokunacak teknolojiler sunmak gerekiyor. Bu doğrultuda, daire sakinlerinin hayatlarına katma değer kazandırma ve konfor oluşturma amacıyla 4 yıl önce Dumankaya IQ sistemini oluşturarak her türlü hizmeti içinde barındıran akıllı evler kurgusunu oluşturduk.


Dumankaya IQ’yu oluşturmaktaki temel hedefimiz, modern dünyanın en önemli argümanlarından teknoloji ve iletişimi projelerimizde müşterilerimizin hizmetine sunarak binalarımızda yaşayan daire sakinlerimize teknolojinin etkin bir şekilde kullanıldığı, tüm araç gereçlerin birbiriyle konuşabileceği bir dünyada yaşama imkanı sunmaktı. Geliştirdiğimiz akıllı ev sistemleri sayesinde, bir yandan daire sakinlerine çağdaş yaşamın gerektirdiği tüm konforu sunuyor, bir yandan da binalarımızı en üst standartta güvenlik sistemleri ile donatıyoruz. Konut geliştirmenin yanı sıra sunulan hizmetlerde de farklılaşmanın ve bunu uygularken çağın gerektirdiği yenilikleri uygulamanın önemine inanıyoruz."

Akıllı evler hayata değer katacak

Türk Telekom CEO’su Tahsin Yılmaz da, Türk Telekom’un 3D vizyonunun bir parçası olan “dijital yaşam dönüşümü” mottosuyla teknoloji geliştiren ve dünyaya ihraç eden bir Türkiye hedefiyle çalıştıklarını belirterek, “Bilişim ve telekom sektörlerinin, dijital dünyanın yapıtaşlarını ve altyapısını döşediği bu dönemde, Türk Telekom olarak öncülüğümüzü sürdürüyoruz. Yaygın genişbant internet altyapımızın üzerinden, hayatımızı daha eğlenceli, verimli ve konforlu hale getirecek bir dünyanın veri otoyollarını inşa ediyoruz. Türkiye’nin dijital altyapısını en ileri teknolojilere hazır hale getiriyoruz ve bu altyapı üzerinden yaşamı dönüştürmeye, hayatın her alanı için dijital çözümler üretmeye başladık” dedi."Gelecekte evlerin % 50’si akıllı olacak"

Zet Teknoloji Genel Müdürü Aydın Yavuz ise gelecekte evlerin % 50’sinin “akıllı” olacağını söyledi ve hızla büyüyecek olan aygıtlar arası iletişim (M2M) pazarında aslan payını akıllı şehirlerin oluşturacağını belirtti:
“Akıllı evler kullanıcılara konforlu, tasarruflu, çevreye saygılı ve güvenli bir yaşam sunuyor. Geleceğin akıllı şehirlerine giden yol akıllı ev konseptinden geçiyor. Akıllı ev çözümleri kapsamında sunulacak iletişim ve destek hizmetleri, eğlence, alışveriş ve sağlık çözümleri, çeşitli uygulamalar için altyapı sunacak ileri teknoloji altyapısı ve engelsiz yaşam için sunduğu kolaylıklarla büyük bir potansiyel barındırıyor. Dumankaya IQ projesindeki uygulamamızda tüm bu olanaklar kullanıcılar tarafından son derece kolay bir arayüzle, tablet üzerinden yönetilebiliyor."Kullanıcılar, akıllı evlerin IPTV, internet ve telefon hizmetini de kapsayacak şekilde sunduğu güvenlik, konfor, sağlık çözümleri ve eğlence modüllerini daire tesliminde ev sahibine sunulan özel tabletle yönetebiliyorlar. Dumankaya İnşaat’ın Ritim İstanbul projesinde başlayan işbirliği Dumankaya’nın “akıllı ev” konsepti ile geliştireceği diğer projelerde de devam edecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun