Telekom 18 MAYIS 2011 / 14:58

Dünya Telekomünikasyon Günü kutlamalarına internet sansürü damga vurdu

Dünya Telekomünikasyon Günü 17 Mayıs'ta İzmir Hilton Otel’de sektör temsilcilerinin katılımıyla kutlandı. İnterpromedya Ankara Haber Sorumlusu Yusuf Çağlayan, etkinliği yerinde takip etti.Etkinliğe Ulaştırma Eski Bakanı ve İzmir Milletvekili Adayı Binali Yıldırım, Küresel İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) Başkanı Rod Beckstrom, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Tayfun Acarer ve UBAK ile BTK temsilcilerinin yanı sıra STK temsilcileri, Turkcell, Avea, Vodafone ve TTNET Genel Müdürleri de etkinlikte yer aldı. Etkinliğin ana teması “Bilgi ve İletişim Teknolojileri ile Kırsalda Daha İyi Bir Yaşam” oldu.

1865 tarihinde yirmi ülke tarafından Paris‘te kurulan, şimdi ise merkezi Cenevre olan Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU)’nin kuruluş günü olan 17 Mayıs, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de Dünya Telekomünikasyon Günü olarak kutlanıyor.

Etkinlik 5 yıllık aradan sonra yeniden İzmir'de

TÜTED’in 2002-2006 yılları arasında organize ettiği etkinlik 5 yıllık bir aradan sonra İzmir’de tekrar kutlanmış oldu. Etkinlikte sektörün tüm temsilcileri bir araya geldi. Dünya Telekomünikasyon Günü kutlamalarının konusu ise ağırlıklı olarak “Sansür” üzerine yoğunlaştı.

Etkinlik günü gerek özel şirketlerin gerekse kamu kurumlarının ardı ardına etkinlik gününde basın toplantılarının olması Dünya Telekomünikasyon Günü’nün bir bilgi bombardımanı şeklinde geçmesine neden oldu.

Peki 'Güvenli İnternet Hizmeti’ne ilişkin eleştirilerin ve cevapların havada uçuştuğu günde kimler ne dedi?

Ulaştırma Eski Bakanı Binali Yıldırım: "Bu işi yaymak için hayatımı koydum, yasaklanmasını nasıl isteyebilirim?"


“Aileler çocukları için sabit internet erişimini iptal ettiriyorlar. Çocuklarıyla ilgili endişe taşıdıkları için bunu yapıyorlar. Tam tersine mobil internet aboneliği de artıyor. Bu bir istatistiğe dayalı bir bilgi. Çocukları sanal ortamdan işlenecek suçlara tehditlere karşı korumak görevimiz. Bunu sansür olarak algılanırsa çocuklarımıza yazık ederiz.

İnterneti yasaklayanlar olursa karşılarında en önce beni bulurlar. Bu işi yaymak için hayatını ortaya koymuş bir adam bunun nasıl yasaklanmasını isteyebilir? İnternet abonesini 4 milyondan aldık 39 milyona getirdik. Sabit ve mobili memleketin her köşesine yaydık. Bu yaptıklarımız yasaklama fikri hiçbir araya gelemez. Gençlerin detayları incelemesini tavsiye ediyorum.”

“Türkiye’nin geldiği seviyeyi yeterli görmüyoruz. Türkiye bilgi toplumu olacak. Bilgi toplumu olurken sektörün tamamen serbestleşmesi için çaba sarfedeceğiz. (BTK Başkanı Tayfun Acarer’e seslenerek) Az düzenleme, çok denetleme. Bundan sonraki hedef bu. Düzenleme yaptıkça başın derde giriyor. Onun için düzenlemeyi bırak, denetlemeye bak kardeşim. Kimsenin öğrenmek gibi bir derdi yok. Millet kafa buluyor seninle, haberin yok. Millet bu işi kullanıyor, bir imkanı, bir işi, bir hizmeti sağladın mı ondan sonra geriye gidecekmiş gibi bir algılamaya bile milletin tahammülü yok.”

BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer: "Düzenleme kanunun da ötesinde anayasaya dayanıyor!"

“İnternetle ilgili yapılan düzenleme aslında Tüketici Hakları Yönetmeliği'ne dayanır. Kanuna, hatta daha da ötesi anayasaya dayanır. Tüketici Hakları Yönetmeliği'nde bir madde var. Devlet isteyen internet abonelere ücretsiz güvenli interneti temin etmekle yükümlüdür. İsteyen alır istemeyen almaz.

22 Ağustos'tan sonra iki profil olacak. Bir güvenlisi bir de güvenli olmayanı. İsteyen istediğini seçer. Güvenli kullanmak isteyen güvenlisini seçer, istemeyen şu anki yapıyı aynen devam ettirir. Gündüz güvenlisini kullanır akşam şifresiyle mevcut duruma döner. Olay bu kadar basit ve özdür. Hepimiz bunu söylüyoruz, fakat bir türlü anlatamıyoruz. Geçen üniversitede öğrencilerime sordum, 'Anlıyor musunuz ?' dedim, 'Anlıyoruz' dediler. Bir öğrencim, 'Biz sizi öğrenmek için dinliyoruz' dedi. Olay bu kadar basit. Hangi amaçla dinliyorsunuz, o bu işin aslında özü.”

TÜTED Başkanı Adil Müftüoğlu: "Telekomünikasyon günü sinerji ve farkındalık için büyük fırsat"

“23 yıllık birikiminin getirdiği tecrübeyle TÜTED, çok değerli kurumların yüksek düzey temsilcilerinden oluşan yönetim kurulunun liderliği ve oluşturduğu komitelerin yayımladığı raporlarla, 17 Mayıs Dünya Telekomünikasyon Gününü telekomünikasyon sektörü adına büyük bir sinerji ve farkındalık yaratılması için büyük bir fırsat olarak görmektedir. Gelecek yıllarda da Dünya Telekomünikasyon Günü'nü sektörümüze yakışan büyük organizasyonlarla kutlamaya devam etmeyi hedefliyoruz.”
YORUMLAR
Arzu Alpagut 19 MAYIS 2011 / 17:26 0 0
Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) kuruluşu olan 17 Mayıs "Dünya Telekomünikasyon Günü" 2006 tarihinden beri ITU'da ve dünyada "Dünya Enformasyon Toplumu Günü" olarak kutlanmaktadır. Bilgilerinize.

http://www.itu.int/wisd/2006/sg-message.html

ARTEL
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun