Telekom 26 AĞUSTOS 2011 / 17:32

Dert yalnızca bizim derdimiz değil: Dünyanın hiçbir yerinde bakır kablolara rahat yok

Dünyanın hiçbir yerinde bakır kabloya rahat yok

Bakır hırsızlığı, Kuzey İrlanda’nın iletişim ağında giderek büyüyen bir sorun. Çalınan kablolar son haftalarda telefon hatlarında kopukluklara yol açtı. Hatta bir noktada bakır kablo tam 16 bağlantı kutusundan kesilmişti. Ülkemizde Türk Telekom da aynı konudan şikayetçi.British Telecom’un güvenlik uzmanı bu sorunlar karşısında Kuzey İrlanda’ya giderek, suçla mücadele için yeni teknolojilerin kullanımını -ele aldı. Kablolardaki bakırın maddi değerinin çok yüksek olmadığını belirten yetkililere göre, asıl olumsuz etki telefon ve genişbant erişimi için bu yapıyı kullanmak isteyenlere oluyor. Bu durum, hem yerel iş ve birey hayatını olumsuz etkiliyor hem de insanların izole kalmasına yol açıyor.

British Telecom bu kapsamda Metal Hırsızlığı Güvenlik Birliği yapısını oluşturdu. Bu yapı, İngiltere’de polis güçleriyle birlikte çalışacak ve bu hırsızlıkların önünü almaya çalışacak.

Metal geri dönüşüm sektörü ile çok çalışma yaptıklarını belirten yetkililer, çalıntı metal için piyasayı zorlayan metal tüccarlarını da bertaraf etmeye çabaladıklarını vurguladı.

Şirket bir taraftan da Kuzey İrlanda altyapısı için SmartWater teknolojisini kullanmaya başlayacak. Bu güvenlik görevlileri tarafından takip edilebilen, görünmeyen bir sıvı. Sıvı kablolara uygulandığında, bunları çalanlar da arkalarında bu takip edilebilir izi bırakıyor. Bu işaret bırakan sıvı, belli bir lokasyon için tek.

Bu sıvı, kabloların, araçların ve diğer teçhizatların dış kaplamasını ve iç çekirdeğini işaretlemek için kullanılıyor. Bu sıvıyı taşıyan herhangi bir kişi, bunu çaldığının kanıtını derisinde ve kıyafetlerinde taşıyor. Hatta İngiltere’de bu teknoloji kullanılarak kablo hırsızlığından dolayı üç tutuklama yapıldı bile.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun