Telekom 21 NİSAN 2011 / 18:50

Baz istasyonlarında yeni dönem başlıyor

Danıştay tarafından iptal edilen ve kamuoyunda baz istasyonu yönetmeliği olarak bilinen yönetmelik, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yeniden düzenlenmesinin ardından bugün Resmi Gazete’de yayınlandı. Ankara'dan Yusuf Çağlayan'ın haberi.“Elektronik Haberleşme Cihazlarından Kaynaklanan Elektromanyetik Alan Şiddetinin Uluslararası Standartlara Göre Maruziyet Limit Değerlerinin Belirlenmesi, Kontrolü ve Denetimi Hakkında Yönetmelik” kapsamında baz istasyonlarının denetimi BTK veya BTK tarafından yetkilendirilen kuruluşlar tarafından yapılacak. Daha önceki yönetmelikte olduğu gibi işletmeciler kullanacakları cihazlara ilişkin güvenlik sertifikası almakla yükümlü olacak.

Cihazların ölçümlerine ilişkin bilgiler GPS ile takip edilirken ölçüm yapan kişilerin de uyması gereken kurallar yönetmelik tarafından belirlendi.

Tek bir cihaz için izin verilen limit değerin üzerinde olduğunun tespit edilmesi halinde işletici ve işletmeciye söz konusu limit değerleri sağlaması için tebliğ tarihinden başlamak üzere 10 iş günü süre verilecek. Bu süre zarfında kural ihlalinin devam etmesi durumunda cihazın faaliyeti mülki idare amirleri tarafından durdurulacak ve Kanun çerçevesinde belirlenen ekli telsiz ücret tarifesinde belirtilen ruhsatname ücretinin elli katı oranında idarî para cezası uygulanacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun