Telekom 14 OCAK 2013 / 14:35

Avrupa'daki telekom operatörlerinin tek yolu ses dışı gelirlerini artırmak

Analiz şirketi Ovum'un Avrupa'daki telekom operatörlerinin gelirlerine dayanarak hazırladığı rapora göre, sabit ses gelirleri hızla düşerken, alternatif hizmetlerden kazanılan gelirlerin artırılması zorunluluğu sektörü zorluyor.Avrupalı telekom operatörlerinin gelirleri 2010 ve 2011 yılları arasında, ekonomik darboğaz, artan rekabet ve düzenlemelerdeki zorluklara rağmen artış gösterdi. Analiz şirketi Ovum'a göre, 2011 yılında tüm Avrupa'daki gelirler yaklaşık 48.4 milyar doları buldu ve 2010 yılına göre yalnızca yüzde 0.5 azalma gösterdi.

Avrupa'daki tüm marketin yüzde 50'sinden fazlasını BT, Deutsche Telekom, FT-Orange ve Telefonica oluşturdu. Tüm rakamlara bakıldığında dikkati çeken konuların başında düşüş gösteren ses gelirleri öne çıktı. Artık Avrupa'daki telekom operatörlerinin ses dışı gelirlerini hızla artırması gerektiği açıkça görüldü.

Ovum'un telekom analistlerinden David James, "Dağıtıcılar, ses dışı hizmetler kullanarak ses satışlarına olan bağımlılıklarını azaltmalıdır. Birçok operatör taşıyıcı ethernet, içerik dağıtımı ve barındırma gibi hizmetlerle ses dışı hizmetlerini artımaya başladı bile. Yine de daha fazla ses dışı hizmet gelirine ihtiyaç olduğu ortada" değerlendirmesinde bulundu.

Ovum'a göre, mobil dağıtıcılık Avrupa'da hızla büyüyor. Ancak burada çok fazla rekabet ve esnek portföy ihtiyacı ortaya çıkıyor. Ovum'un verdiği bilgilere bakıldığında, aralarında Telecom Italia ve Fransız SFR'ın da bulunduğu operatörler, sabit ses gelirlerindeki azalmayı diğer sektörlerdeki gelirlerini artırmaları sayesinde karşılayabildi. Gelirlerine göre Avrupa'nın en büyük sağlayıcısı olan BT, dağıtım gelirlerinde doğrudan sabit sesle ilgili düşüşler nedeniyle önemli azalma yaşadı. Sabit ses gelirlerini artıran tek şirketse Belgacom oldu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun