Telekom 30 KASIM 2010 / 10:33

Apple 2011'de optik diskleri öldürmeye hazırlanıyor

İşin kilit noktasını Intel'in Light Peak adını verdiği yeni bağlantı standardı oluşturuyor.

İşin kilit noktasını Intel'in Light Peak adını verdiği yeni bağlantı standardı oluşturuyor.


Geniş bant bağlantı seçeneklerinin yaygınlaşması, USB sürücüler ve taşınabilir sabit disklerin ucuzlamasının ardından giderek popülaritesini kaybeden optik sürücülere bir darbe de Apple vurmay hazırlanıyor. Söylentiye göre Apple, önümüzdeki yıldan itibaren her defasında bir ürün grubu olmak üzere bilgisayarlarında optik diskleri adım adım terketmeye başlayacak.

Apple, bu sayede yeni Mac Book Air serilerinde iyiden iyiye yaygın olarak kullanmaya başladığı SSD'lerin ardından bir diğer hareketli parça olan optik sürücüleri de sistemin dışında bırakmaya hazırlanıyor. Böylece sistemin içinde motor gücüyle dönen, buna bağlı olarak da aşırı enerji tüketen, ses ve sarsıntıya neden olan hiçbir mekanik parça kalmayacak.

Peki Apple bunun yerine ne koyacak? Şirket, yeni nesil bilgisayarlarında optik sürücü eksikliğinin neden olacağı boşluğu Intel'in Light Peak adını verdiği ve ilk kez 2009'da IDF'te sergilenen yeni bir bağlantı standardıyla doldurmayı planlıyor. Light Peak USB'ye benzeyen, ancak daha küçük bağlantı yoluna, daha ince kablolara ve başlangıç için 10 GBps veri aktarımına izin veren bir optik bağlantı standardı (bu hızın zamanla 100 GBps'e ulaşabileceği söyleniyor). Sistem üzerinde az yer kaplayan, optik yapısı sayesinde daha ince kablolara ihtiyaç duyan ve kablo uzunluğu konusunda kullanıcıyı sınırlamayan bu bağlantı standardı sayesinde çevre birimlerini ve bilgisayarları tabir yerindeyse ışık hızında birbirine bağlamak mümkün olacak.

Apple'ın uzun zamandır bu teknolojiye dair gelişmelerle yakından ilgilendiği, hatta gelişimine doğrudan destek verdiği söyleniyor. Ancak ufak bir sorun var: Intel'in planlarına göre 2011'de sistem hayata geçtiğinde bunu cihazlara uygulamanın maliyeti 5 dolar olacak. Bu bir bilgisayar için kabul edilebilir bir maliyet kalemi olsa da, zaten çok ucuza satılan sabit disk ve benzer cihazlar için kabullenilmesi yüksek bir maliyet. Dolayısıyla bunu bilgisayarlara adapte edip, sonrasında bağlayıp kullanacak çevre birimi bulamamak gibi bir durum da söz konusu olabilir.

İşte 2009 yılında Intel'in gerçekleştirdiği Light Peak demosu:

Bekleyelim bakalım 2011'de bu konudaki gelişmeler neler olacak...

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun