Teknoloji Ekonomisi 14 NİSAN 2011 / 14:36

Yüzde 400 oranında verim kaybediyoruz

ACM'nin paylaştığı makaleye göre bilişim sektöründe şirketlerin öncelikli işleri belirleyememesi verimi yüzde 400'e kadar düşürüyor.Bilişim şirketleri için verim kaybı çok büyük bir sorun. Birçok işi öncelikli kılmak ve hepsini tamamlamak için kaynakları seferber etmenin bedeli çok ağır. Verimlilik ile ilgili araştırmalar da bunu gösteriyor.

Bir araştırmada, benzer niteliklerdeki 2 farklı takımdan 4 eşdeğer projeyi üretmeleri isteniyor. Birinci takım projeleri tek tek ele alarak sırayla proje üretirken, ikinci takım 4 projeyi aynı anda yürütüyor. Sonuçlar karşılaştırıldığında, birinci takımın 4 projeyi sadece 1,5 yılda bitirdiği, ikinci takımın aynı projeleri 7 yıl gibi bir sürede bitirdiği gözlemleniyor (ed: birçok işi bir arada yapma konusunda şu adreste yer alan çalışma ve Huffington Post'un konuyu uzun uzadıya ele alan makalesi bu bulguları destekliyor).

“Paralelde birçok projenin hayata geçirilebileceğinin düşünülmesine rağmen sonuçta ya kalitesi düşük sonuçlar ya da bir türlü bitmeyen projeler ile karşılaşılıyor.” Diyerek sonucu değerlendiren ACM Yönetici Ortağı Mehmet Yitmen, şirketlerin kendi vizyon ve stratejileri doğrultusunda bir öncelik sıralaması yaparak bilişim kaynaklarını bu doğrultuda odaklı bir şekilde kullanmaları gerektiğini vurguluyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun