Teknoloji Ekonomisi 14 NİSAN 2011 / 14:36

Yüzde 400 oranında verim kaybediyoruz

ACM'nin paylaştığı makaleye göre bilişim sektöründe şirketlerin öncelikli işleri belirleyememesi verimi yüzde 400'e kadar düşürüyor.Bilişim şirketleri için verim kaybı çok büyük bir sorun. Birçok işi öncelikli kılmak ve hepsini tamamlamak için kaynakları seferber etmenin bedeli çok ağır. Verimlilik ile ilgili araştırmalar da bunu gösteriyor.

Bir araştırmada, benzer niteliklerdeki 2 farklı takımdan 4 eşdeğer projeyi üretmeleri isteniyor. Birinci takım projeleri tek tek ele alarak sırayla proje üretirken, ikinci takım 4 projeyi aynı anda yürütüyor. Sonuçlar karşılaştırıldığında, birinci takımın 4 projeyi sadece 1,5 yılda bitirdiği, ikinci takımın aynı projeleri 7 yıl gibi bir sürede bitirdiği gözlemleniyor (ed: birçok işi bir arada yapma konusunda şu adreste yer alan çalışma ve Huffington Post'un konuyu uzun uzadıya ele alan makalesi bu bulguları destekliyor).

“Paralelde birçok projenin hayata geçirilebileceğinin düşünülmesine rağmen sonuçta ya kalitesi düşük sonuçlar ya da bir türlü bitmeyen projeler ile karşılaşılıyor.” Diyerek sonucu değerlendiren ACM Yönetici Ortağı Mehmet Yitmen, şirketlerin kendi vizyon ve stratejileri doğrultusunda bir öncelik sıralaması yaparak bilişim kaynaklarını bu doğrultuda odaklı bir şekilde kullanmaları gerektiğini vurguluyor.