Teknoloji Ekonomisi 24 HAZİRAN 2010 / 14:08

Yotaro Japon çiftleri kurtarmak için geliyor

Nüfus yaşlanıyor, robot bebekle gerçek bebek isteğini uyandırmaya çalışılıyor.

Nüfus yaşlanıyor, robot bebekle gerçek bebek isteğini uyandırmaya çalışılıyor.


Robotlar hayatımızın her alanına girmeye başladı. Yerleri paspaslayan, uzayda gezebilen, ağır nesneleri taşıyan robotları biliyoruz. Bu robotların doğum yerleri genelde Japonya oluyor. Yine Japonya'dan ilginç bir haber geldi.

Japonya dünyanın en düşük doğum oranına sahip ülkesi. 2050 yılına gelindiğinde nüfusun yüzde 40'nın 65 yaş üzerinde olması bekleniyor. CNN'in haberine göre, robot bebek Yotaro ağlıyor, acıkıyor ve gıdıkladığınızda sizi tekmeliyor. Hatta Yotaro hapşırıyor ve burnu akıyor. Yotaro neredeyse insan evladı gibi davranıyor. Ancak O bir robot.

Tsukuba Üniversitesi'nden Hiroki Kunimura, "Bir robot asla bir insanın yerini tutamaz elbette, ancak bu robot insanların duygularını harekete geçirebilirse insanlar kendi bebeklerini yapmak isteyebilir" diyerek projenin amacını açıkladı.

Bu yıl Japon hükümeti her çocuk için ayda 13 bin yenlik (yaklaşık 230 TL) bir ödeme yapacağını açıklamıştı. Ancak Yotaro duygusal yönüyle bu tekliften daha etkili olabilir. Ayrıca robot bebek Yotaro başka ülkelerde de kullanılabilir. Zira Yotaro konuşmuyor ya da görüntüsünde bir ırk belirtisi görülmüyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun