Teknoloji Ekonomisi 12 EYLÜL 2009 / 10:48

Yosunla çalışan araba geliyor

Deniz yosunuyla çalışan ilk araba yaklaşık 25 galon benzin ile tüm ABD’yi dolaşmayı hedefliyor.

Deniz yosunuyla çalışan ilk araba yaklaşık 25 galon benzin ile tüm ABD’yi dolaşmayı hedefliyor.


San Francisco’da dünyanın deniz yosunuyla çalışan ilk aracı tanıtıldı. Melez arabadaki piston, nikel metalli bataryasıyla çevreci ham petrolle çalışıyor ve böylece benzin motoruna hiçbir değişiklik yapmaya gerek olmuyor. Yakıt üreticisi Rebecca Harrell’e göre fiziksel yapı oldukça etkili çünkü araç ülkenin bir ucundan öteki ucuna yaklaşık 94 litre deniz yosunu yakıtı kullanıyor.

Rebecca Harrell "Deniz yosunu yakıtıyla çalışan arabalar, geleceğin Apollo görevi olabilir" diyor ve ekliyor "Çevreci yakıt bizim yerel gaz istasyonlarında satılmayacak şimdilik, ancak Sapphire Energy her yıl 2 milyon galon yosun tabanlı dizel yakıtı üretme planlarıyla, yosun tabanlı jet yakıtının üretimini yapacak bu yıl."

Ayrıca şirket çevreci ve yakıtı fosil yakıtları arasında fiyat rekabeti olacağını tahmin ediyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun