Teknoloji Ekonomisi 30 OCAK 2013 / 11:40

Yargıç Lucy Koh verdiği kararla Samsung'u rahatlattı

Yargıç Lucy Koh verdiği kararla Samsung'u rahatlattı

Uzun süredir ara verilen Samsung-Apple süreci tekrardan başlarken, Yargıç Lucy Koh verdiği son kararla geçen yaz davanın ABD ayağında 1 milyar dolar tazminat ödeyen Samsung’u rahatlattı.Samsung’un patent ihlalleri sebebiyle Apple’a 1 milyar dolar ödemesinin ardından ara verilen dava süreci, tarafların itiraz ve yeni talepleri sonucunda yeniden başlamıştı. Aralık ayında tekrar başlayan mahkeme sürecinde önemli bir aşamaya gelinirken, Apple’ın Samsung’u kasıtlı olarak patent ihlali yapması sonucu talep ettiği 3 kat tazminat Yargıç Lucy Koh tarafından reddedildi.

Yargıç, Apple’ın kasıtlı olarak ihlâl edildiğini gösterecek tarafsız kanıtlar sunamadığı ve bu gerekçe ile Güney Koreli üretici için tazminat miktarının 3 katına çıkarılmasında herhangi bir sebep görülmediğini kamuoyuna duyurdu. Koh’un kaleme aldığı karar metninde, kastın varlığının kabul edilmesi için Apple’ın Samsung’un hareketlerinin geçerli bir patentin ihlâlini gösterdiğine dair nesnel bir kanıt göstermesi gerektiğini belirtti.

Dava sürecinin önümüzdeki yıl da devam etmesi bekleniyor.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun