Teknoloji Ekonomisi 29 KASIM 2012 / 16:25

Xerox ve Samsung gümüş mürekkepte buluştu

Xerox, Samsung'la yaptığı işbirliği doğrultusunda, geliştirdiği üç boyutlu yüzeylerin üzerine elektronik devre basmayı sağlayan "gümüş mürekkep" buluşunu Samsung ürün ve çözümleri üzerinde deneyecek. Xerox’un üç boyutlu yüzeylerin üzerine elektronik devre basmayı sağlayan buluşunu kendi ürün ve çözümleri üzerinde uygulamak isteyen Samsung, Xerox PARC ile birlikte çalışmalar yapacak.

Xerox’un buluşu, 150 derece gibi düşük bir ısıda eriyebilen plastik ham maddesinin üzerine, plastiğin formunu bozmadan 140 derece gibi daha düşük bir ısıda iletken elektronik devrelerin basılmasını sağlıyor. Bu buluşu; elektronik giysiler, katlanabilir ekranlar, PV güneş pilleri, düşük maliyetli RFID etiketleri gibi uygulama alanları sektörden sektöre değişebilecek sayısız sıra dışı uygulamanın geliştirilmesine imkân verecek.

Materyaller, elektronik devre baskısı ve tüketici elektroniği konularındaki uzmanlıklarını birleştirecek olan iki şirket, inovatif tüketici ürünlerinin geleceğine damgasını vuracak ürünler sunmak için bilgi birikimlerini bir araya getiriyorlar.

"Tüketici elektroniği uygulamalarında yeni bir dönem başlayacak"

Konuyla ilgili konuşan Xerox PARC CEO’su Stephen Hoover, Samsung ürün ve çözümlerinin üzerinde basılı elektronik devre kullanılmasını test edeceğimiz için çok heyecanlı olduklarını söyledi. Gerçekleştirilen iş birliğinin, tüketici elektroniği uygulamalarında yeni bir dönemi başlatacağına inandığını ifade etti.

Samsung Fine Chemicals CEO’su In Hee Sung konuyla ilgili şu şekilde konuştu;

“Xerox PARC sadece teknolojik inovasyonların değil, yeni pazarlar ve yeni iş fırsatları yaratan pek çok inovasyonun doğduğu yerdir. Xerox PARC’ın basılı iletkenlerdeki uzmanlığı ve uzman araştırma ekibi bu inovasyonların geliştirilmesindeki temel faktördür. Bu iş birliğinin meyvelerini almak için çok heyecanlıyız ve geleceğin teknolojilerinin üretilmesine yönelik önemli bir gelişme kaydetmeyi umuyoruz”