Teknoloji Ekonomisi 09 MART 2011 / 10:42

Western Digital Hitachi’nin depolama kısmını 4,3 milyar dolara satın aldı

Pazar payı olarak ilk sırada yer alan Western Digital (WD), yine pazar payı olarak üçüncü sırada bulunan rakibini satın alarak çok önemli bir adım atmış oldu.

iSuppli’ın rakamlarına göre WD, sabit disk sürücüsü pazarında yüzde 31’lik bir hacme sahipken ikinci sırada yer alan Seagate’in pazar hacmi yüzde 29. Hitachi’nin Global Storage Technologies’i (Hitachi GST) satın alan, harici sabit disk alanına odaklanan WD, veri merkezi harici disk kategorisine de hızlı bir giriş yapmış oldu.Anlaşmaya göre Western Digital, 3,5 milyar doları nakit olmak üzere değeri 750 milyon doları bulan 25 milyon adet WD hisse senedi verecek. Böylece Hitachi WD’nin yüzde 10’luk bir kısmına sahip olarak kendi depolama birimini satmış oldu.Hitachi kâr edemezken WD büyümeye devam ediyorduHitachi 2003 yılında IBM’in sabit disk bölümünü satın almış ancak geçtiğimiz 8 yıl boyunca beklediği karşılığı bir türlü elde edememişti. WD, 2007 yılında sabit disk üreticisi Komag’ı ve 2009 yılında da solid state üreticisi SiliconSystems’ı satın almıştı.WD’nin başkan ve genel müdürü John Coyne “Hitachi GST’nin devri WD’nin müşterileri, hissedarları, çalışanları, tedarikçileri ve faaliyet gösterdikleri topluma daha fazla değer üretmemiz için eşsiz bir fırsat sağlıyor” dedi.Coyne sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu adımın bize gelişmiş Ar-Ge yeteneği, zengin ürün yelpazesinin genişlemesi, geniş pazar kapsamı ve ölçeği gibi, içinde bulunduğumuz bu dinamik pazar şartlarında maliyet yapımızı güçlendirip rekabet etme gücümüzü arttıracak çok önemli bazı faydaları olacağı kanaatindeyiz. Her iki iş gücünün beceri ve katkıları da bu fırsat için önemli etmenler oldu. Müşterilerimizin mevcut olan tatminini devam ettirmek ve bu beraberliği başarılı kılmak için her iki şirketin entegrasyon yeteneğine güveniyoruz.”

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun