Teknoloji Ekonomisi 23 OCAK 2013 / 11:53

Vodafone verimlilik uygulamalarıyla 8 bin 700 ağacı kurtardı

Vodafone Türkiye, ticari ve sosyal yatırımlarının merkezine yerleştirdiği sürdürülebilirlik stratejisini ve hayata geçirdiği ekonomik, sosyal ve çevresel uygulamalarını şeffaf bir şekilde paydaşlarına aktardığı Sürdürülebilirlik Raporu’nun ikincisini yayınladı. 

Rapora göre Vodafone, hayata geçirdiği verimlilik uygulamalarıyla 11 milyon liradan fazla tasarruf elde ederken, 8 bin 700 adet ağacın kesilmesinin önüne geçti.

Sürdürülebilirlik Raporu’nun ikincisinde yer alan performans bilgi ve verilerini, paydaşlarının görüş ve beklentilerini göz önünde bulundurmak ve şirket için değer yaratan öncelikleri baz almak suretiyle derleyen şirket, böylelikle Türkiye’de şeffaf raporlama konusunda öncü bir adım attı. Vodafone, çevresel, sosyal, ekonomik ve etik uygulamalarının ve elde ettiği performansın uluslararası standartlarda güvenirliğini AA1000 Güvencesi ile tescilledi.

Vodafone, 3 bin 300 ton karbon salımının önüne geçti

Şirket, “Yeşile Saygılı Kırmızı” vizyonu doğrultusunda, faaliyetlerinin çevre üzerindeki etkilerini minimuma indirerek, daha sürdürülebilir bir çevre ve toplumun inşasına katkıda bulunmayı öncelikli sorumlulukları arasında görüyor. Şirket, bu hedef kapsamındaki çalışmalarını; enerji verimliliğini sağlayarak sera gazları salınımını azaltmak, bünyesindeki çalışanların ve ekosistemindeki tüm paydaşların doğa bilincini artırmak ve Yeşil Ofis Programı’nı yaygınlaştırmak şeklinde üç temel sacayağı üzerinde kurguluyor.

Faaliyetlerinden kaynaklanan karbon salımını azaltarak, uzun vadede Türkiye’nin düşük karbon ekonomisine geçişine katkı sağlamayı hedefleyen şirket, baz istasyonlarında enerji verimliliği yüksek uygulamalar ile yenilebilir enerji kullanımı yöntemlerini hayata geçirmek üzere 2009 yılında Yeşil Teknoloji Programı’nı devreye aldı. Yeşil Teknoloji Programı kapsamında 2011/12 mali yılında yaklaşık 2 bin 300 apartman dairesinin yıllık elektrik tüketimine denk gelen, toplam 5,5 milyon kWh enerji tasarrufu sağlayan şirket, dünyanın etrafını 288 kez dolaşmak için harcanacak karbondioksite eş, aynı zamanda 5 bin 297 adet yetişkin kızılçam ağacına karşılık gelen 3 bin 300 ton karbondioksit salımının önüne geçti. 2011/12 mali yılında baz istasyonları, veri merkezleri ve ofis binalarında, toplam 9 milyon lira enerji tasarrufu sağladı.

Atık yönetimi stratejisi kapsamında, faaliyetleri sırasında oluşan bina ve şebeke kaynaklı atıklar ile müşterilerinin kullanmadığı cep telefonlarını değerlendirip ham maddeye dönüştürerek ekonomiye kazandırmak üzere de önemli çalışmalar yürüten şirket, toplam 120 adet bisikletin üretilebileceği 1.280 kg ağırlığında metal atığı geri dönüşüme gönderdi. Ayrıca çoğunluğu network kaynaklı atıkların geri dönüşümü ile 2011-2012 finansal yılında 1.3 milyon gelir elde etti.Hasan Süel: “Türkiye için değer yaratmaya devam edeceğiz”

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Süel, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, faaliyet gösterdikleri toplumun yaşam kalitesini artırma hedefi doğrultusunda sürdürülebilirlik anlayışını tüm iş süreçlerinin merkezine yerleştirdiklerinin altını çizdi. Süel, şunları söyledi:
“30’dan fazla ülkede, 407 milyon kişiyi birbirine bağlayan bir Grubun üyesi olarak, mobil teknolojilerin sosyal dönüşümün, ekonomik gelişimin önünü açan potansiyelini hayata geçirip, ülkemizi sürdürülebilir geleceğine taşımayı hedefliyoruz. Bu bağlamda, şebeke altyapımızı en ileri, en akıllı teknolojilerle yeniliyoruz. Artan küresel nüfus, azalan doğal kaynaklar ve iklim değişikliğinin artan etkilerinin, gerek bireysel gerekse kurumsal düzeyde daha sürdürülebilir yaşam ve çalışma süreçlerini gerekli kıldığı günümüzde, mobil teknolojilere ilişkin global bilgi birikimimizi seferber ediyoruz. Mobil iletişim tabanlı, akıllı iş yapma yöntemleriyle şirketlerimizin iş ve enerji verimliliğine katkıda bulunurken, ülkemizin sürdürülebilir geleceği için kilit sektörlerde, mobil iletişim teknolojilerinin gücüyle yeni ve etkin kalkınma modellerinin önünü açıyoruz. Bireylerin hayatında, kurumların ise iş yapma biçimlerinde olumlu dönüşüm yaratmak üzere yürüttüğümüz tüm bu çalışmalar esnasında, enerji verimliliğini esas alarak çevre üzerindeki etkimizi en aza indirmeyi hedefliyoruz. Türkiye’yi doğal kaynaklara, çevreye saygılı, fırsat eşitliğinin tesis edildiği bir toplum ve gelişmiş bir ekonomi ile daha iyi bir geleceğe taşımak hedefiyle yürüttüğümüz operasyonlarımızı, şeffaflık ilkemiz doğrultusunda paydaşlarımıza aktarmak üzere Sürdürülebilirlik Raporumuzun ikincisini yayınlamaktan mutluluk duyuyoruz.”

Vodafone Türkiye, TEMA işbirliği ile atık faturaları geri dönüşüme kazandırıyor

Atık kâğıt yönetimi stratejisi doğrultusunda, adres hatası, adres yetersizliği ya da değişikliği gibi nedenlerle müşterilerine ulaşmayan ve tarafına iade edilen faturaları imha işlemi için mayıs ayında TEMA Vakfı’na bağışlamak üzere önemli bir işbirliğine imza atan şirket, bu kapsamda ilk etapta 58 bin 192 adet müşteri faturası, yani 6 bin 390 kilo kâğıdı TEMA’ya gönderdi. Vodafone’un bu işbirliği kapsamında önümüzdeki bir yıla dönük hedefi ise 1.500 ağaçlık bir ormanın oluşmasını sağlayacak 3 milyon adet faturayı, yani 46 ton kâğıdı TEMA’ya bağışlamak.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun