Teknoloji Ekonomisi 07 ŞUBAT 2012 / 14:12

Vodafone'dan radyolink kullanımına destek

Vodafone Türkiye, BTK’nın öncülüğünde TÜBİTAK’ın geliştirdiği ve ürettiği telekomünikasyon sistemlerinin kullanılmasını destekleyecek. 

 BTK’nın öncülüğünde başlayan radyolink projesi kapsamında, üretimi TÜBİTAK tarafından yapılan uzak mesafeli telekomünikasyon altyapı sistemleri ile, Vodafone’un şebeke servislerinin, arazi ve iklim şartlarının yarattığı etkilerden bağımsız olarak sunulması hedefleniyor. Proje ilk olarak Şırnak’ta başlatılıyor. Daha sonra Türkiye’nin 81 ilinde 2G ve 3G şebeke altyapılarının Vodafone ana santral merkezlerine olan bağlantılarının kurulması ve bu alternatif altyapının yeterli kapasite ile yedeklenerek, fiber optik altyapı kesintileri sırasında abonelerine kesintisiz ve yüksek kapasitede hizmeti sunulması hedefleniyor.

Konuyla ilgili konuşan BTK Başkanı Tayfun Acarer, telekomünikasyon sektörünün potansiyelini desteklemekte herkese sorumluluk düştüğünü söyledi. Sözlerine, Bilişim Teknolojileri ve İletişim sektörünün son yıllarda Türkiye’nin genel ekonomik büyüme oranının üzerinde bir büyümeye sahip olduğunu ekleyerek devam eden Acarer, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması için, özel sektörün destek ve ve katkılarının önemli oynayacağını söyledi.

Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Jorge Fernandes ise, yerli üretimi desteklemeyi öncelikli görevleri arasında kabul ettiklerini ve dünya standartlarında kesintisiz iletişim için çalıştıklarını söyledi. Bu projenin en önemli taraflarından birinin Türk mühendisliğinin deneyiminden yararlanarak, yerel olanakla böyle bir sistemin yapılandırılmış olduğunu belirtti. Ayrıca yerli üretimi desteklerken, Türkiye ekonomisi için değer yaratmanın kendileri için gurur kaynağı olduğunu vurguladı.