Teknoloji Ekonomisi 24 NİSAN 2012 / 18:02

Vodafone 1.6 milyar dolara Cable &Wireless'ı satın alıyor

1.6 milyar dolara Cable &Wireless'ı satın alıyor

Vodafone Europe, kablosuz ağ hizmeti sunan Cable&Wireless Worldwide şirketine hisse başına 38 peni teklif sunduğunu, bunun şirketin hisselerinin 10 Şubat'taki kapanış fiyatının yüzde 92 üzerinde olduğunu açıkladı.Cable & Wireless Worldwide şirketi yönetim kurulu, Vodafone'nun teklifini kabul ederek, ''adil ve mantıklı'' olduğunu belirtti.

Vodafone Üst Yöneticisi Vittorio Colao, ''Cable & Wireless Worldwide'ın satın alınması, İngiltere telekomünikasyon piyasasının yatırım bölümünde önde gelen bütünleşmiş bir oyuncu olmamızı sağlayacak ve bunun bizim İngiltere ile uluslararası operasyonlarda maliyetlerimizi azaltacağını düşünüyoruz'' dedi.

Vodafone'un teklifi, Hindistanlı Tata Communications'ın, Cable & Wireless Worldwide ile ilgili satın alma teklifini geçen hafta çekmesinden sonra geldi.

Cable & Wireless Worldwide, geçen yıl gelirlerinin 3,64 milyar dolar karının ise 340 milyon dolar olduğunu açıklamıştı. Cable & Wireless Worldwide şirketi, 150 ülkede doğrudan ya da yerel ortaklarıyla kablosuz ağ hizmeti veriyor.