Teknoloji Ekonomisi 16 TEMMUZ 2013 / 09:54

Turknet'e 15 milyon dolarlık kredi yatırımı gerçekleşti

Gulf Capital’in verdiği borç finansman fırsatının Turknet’in telekomünikasyon sektöründeki büyüme ve genişlemesine katkıda bulunması hedefleniyor.Alternatif yatırım şirketlerinden Abu Dabi merkezli Gulf Capital’ın, bölgesel kredi ve ara finansman fonu “Gulf Credit Partners” aracılığıyla Turknet İletişim Hizmetleri A.Ş.’ye (“TurkNet”) yaptığı yatırım, başarıyla tamamlandı. Yapılan açıklamaya göre, Gulf Credit Partners, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye’de büyümekte olan şirketlere, kredi ve ara finansman fonu sayesinde finansman imkanı sağlamayı sürdürüyor.

Gulf Capital CEO’su Dr. Karim El Solh, konu hakkında şunları söyledi:
"Gulf Credit Partners’ın sunduğu büyümeye yönelik sermaye finansmanı imkanı, Türkiye telekomünikasyon sektörünün bu heyecanlı zamanlarında Turknet’in büyümesine katkıda bulunacaktır. Büyümekte olan bu sektördeki pazar lideri konumu, sağlam stratejisi ve güçlü yönetimi ile Turknet, kredi ve ara finansman fonumuzun bir iş ortağında aradığı niteliklerin tümüne sahiptir.”

Verilen rakamlara göre, hızla büyüyen bir telekomünikasyon pazarına sahip olan Türkiye’de 2011 yılında 14,1 milyon olan internet kullanıcı sayısı bir yıl içerisinde yüzde 42,3 artarak 2012 yılında 20,1 milyona ulaştı. 2011 yılında yüzde 9,0 olan ADSL pazarındaki alternatif hizmet sağlayıcıları oranı da 2012 yılında yüzde 10,8’e yükseldi. Avrupa’da yaklaşık yüzde 61 olan evde internet kullanım oranının yüzde 41 seviyesinde bulunduğu Türkiye, genişbant internet pazarında da büyüme vadediyor.

TurkNet’in kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çelebiler, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:
“Bu kurumsal yatırım ile TurkNet’in büyüme hızı artacak. Faaliyetlerimiz konusuna son derece hakim olduğunu gösteren Gulf Capital; sağladığımız telefon, genişbant, bulut ve IPTV hizmetlerine dair stratejik büyüme planlarımızla uyumlu bir finansman çözümü geliştirmek konusunda da son derece esnek davranmıştır.”

Gulf Credit Partners eş başkanı Walid Cherif, yaptığı açıklamada şu şekilde konuştu:
“TurkNet’i kuran ve Türkiye pazarının önde gelen telekomünikasyon operatörü haline gelmesini sağlayan Çelebiler ailesi ile kurduğumuz ortaklıktan ötürü son derece memnunuz. Uygulanabilir bir büyüme stratejisinin yanı sıra, sınıfının en iyisi olan operasyonel uygulamaları sürdürmeye kararlı, son derece başarılı bir üst yönetime sahip olan TurkNet’in, yapısal trendlerden ve sektörde yaşanan serbestleşme hareketinden faydalanmak için son derece doğru bir konumda bulunduğuna inanıyoruz.”

TurkNet’in kurucu ortağı ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cem Çelebiler, konu hakkında şunları söyledi:
“Türkiye telekomünikasyon pazarı son derece hızlı bir biçimde büyürken, yeni düzenlemeler sayesinde de, yerleşik operatörlerin büyük bir paya sahip olduğu bir pazarda alternatif operatörlerin de gelişmesinin önü açılıyor. Altyapı yatırımlarının yanı sıra yenilikçi hizmetleri ve kolay fiyatlandırma sistemi sayesinde TurkNet, bu pazardaki büyümeden faydalanmak için doğru bir konumda bulunuyor.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun