Teknoloji Ekonomisi 05 EYLÜL 2012 / 09:36

Türkiye'nin en değerli markaları belirlendi

İşte Türkiye'nin en değerli markaları

Türkiye'nin En Değerli Markaları Araştırması'nda Türk Telekom ilk sırada yer alırken, Türk Hava Yolları 2'inci, Akbank 3'üncü oldu. İlk 100'de yer alan şirketlerin toplam marka değerinin ancak 28 milyar doları bulduğu belirlendi.Uluslararası marka derecelendirme kuruluşu Branda Finance tarafından gerçekleştirilen Türkiye'nin En Değerli Markaları Araştırması 2012 sonuçlarını Brand Finance Türkiye Direktörü Muhterem İlgüner düzenlenen basın toplantısında açıkladı.

Sonuçlara göre, Türk Telekom'un 4'üncü kez Türkiye'nin en değerli markası olduğunu, sıralamada Türk hava Yolları'nın 2'inci, Akbank'ın ise 3'üncü olduğunu söyleyen İlgüner, ilk 10'daki diğer markaların İş Bankası, Turkcell, Anadolu Efes, Garanti Bankası, Arçelik, Yapı Kredi ve OMW Petrol Ofisi olarak sıralandığını kaydetti.

Önceki yıl ilk 100'deki markaların toplam değeri 33 milyar dolar iken 2011 yılında bu rakamın 27 milyar dolara indiğine işaret eden İlgüner, "Burada etkenlerden bir tanesi kur farkı. Çünkü Türk Lirası olarak elde ettiğimiz finansal verileri küresel mukayeseler için dolara çevirdiğimizde kaybımız oldu. Bu kayıp sadece kur farkından" diye konuştu.

100 büyük markanın değeri 28 milyar doları aşmıyor

Önceki araştırmada, değeri 1 milyar üzerinde olan marka sayısı 12 iken bu araştırmada bu sayının 10'a düştüğünü kaydeden İlgüner, ilk 100 markanın son 5 yıldaki ortalama değerinin 28 milyar doları aşamadığını belirterek, "Bizim 100 markamız, küresel anlamda irice bir markanın değeri kadar" dedi.

Sektörel değerlendirme olarak bakıldığında, "Gıda" iş kolunda Ülker Bisküvi, "Gıda Perakende" iş kolunda BİM, "İnşaat Malzemeleri/Boya" iş kolunda Eczacıbaş Yapı, "Sigorta" sektöründe ise YKB Sigorta'nın en yüksek marka değeri ile birinci sırada yer aldıklarını aktaran İlgüner, marka değeri açısından, bankacılık, telekomünikasyon, perakende gibi iş kollarını içeren hizmet sektörünün diğer sektörlere göre daha yüksek değer oluşturduğunu ifade etti.

Dış ticaret içerisinde hizmet sektörünün payının çok düşük, sanayi sektörünün payının ise çok yüksek olmasına dikkati çeken İlgüner, "Ülkemizin hizmet sektörü çok yüksek değerler üretirken, sanayi sektöründe aynı değerleri göremiyoruz. Ama dış ticaret içerisinde hizmet sektörünün payı çok düşük, sanayi sektörünün çok yüksek. Burada çok önemli bir ikilemle karşı karşıyayız. Ülke, hizmet sektöründe çok değerli markalar oluşturuyor ama bu markalar kendi coğrafyamızın dışında değiller. Ama sanayi sektöründe düşük değerli markalar var ve tüm dış ticaretimiz neredeyse onlarla oluşuyor. Bence karar vericilerin, politika üreticilerin üzerinde düşünmesi gereken bir tablo bu" değerlendirmesinde bulundu.

Samsung'un bu kadar değerli hale gelebileceğini hayal etmiyorduk

Markanın değeri arttırıldığı sürece daha değerli hale gelen bir satış gelirine sahip olunacağının altını çizen İlgüner, ülke markalarının ticari markaları, ticari markaların da ülke markalarını yücelttiğine dikkati çekti.

İlgüner, Güney Kore'nin bu konuda çarpıcı bir örnek olduğunu ifade ederek, "Bundan 10 yıl önce Samsung markasını bu kadar değerli hale gelebileceğini hayal etmiyorduk. Çin 25 marka, Brezilya 9 marka, Hindistan 6 marka ve Rusya 8 marka ile Türk markalarının giremediği küresel 500 araştırmalarında yer alıyor. Tek tek markaların Türkiye'de bu ivmeyi göstermesi herhalde biraz zaman alır" şeklinde konuştu.

"10 yılda 10 dünya markası" sloganıyla yola çıkan ve dünyada örnek gösterilen Turquality programının da henüz bir dünya markasını listeye sokamadığını dile getiren İlgüner, bu programın Türkiye'nin markalarının değerini yükseltecek şekilde ıslah edilmesinde ve misyonunun yeniden ele alınıp Türkiye çapında bir marka yönetim birimine dönüştürülmesinde yarar olduğunu belirtti.

Türkiye'de marka değerine bakılarak başarı ölçülmesinin henüz yeni olduğunu söyleyen İlgüner, "Ticaret hacmi, ciro gibi unsurlar daha ağır basıyor. Cumhuriyet'in 100'üncü yılı için hedefler hala ihracat miktarıyla ilgili. Cumhuriyet'in 100'üncü yılında 2 tane de küresel değerli markamız olacağının söylendiğini duymadım" dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun