Teknoloji Ekonomisi 30 MAYIS 2012 / 16:58

Türkiye'de kredi kartı kullanım oranı 2023'te yüzde 100 olacak

Türkiye'de kredi kartı oranı yüzde 100 olacak

Bu yıl TOBB'un izniyle ilk defa düzenlenen E-Ticaret Konferans ve Fuarı'nda e-ticaret konusu güvenlikten hukuksal süreçlere, yasal mevzuatlardan ödeme sistemleri ve lojistiğe kadar tüm süreçleriyle ele alındı. 30 Mayıs tarihinde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız’ın katılımıyla BKM sponsorluğunda İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşen konferansın ana teması “E-Ticarette Kusursuzluğun Sağlanması” oldu.Konferansın açılış konuşmasını yapan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, Wall-Mart Amerika’nın en büyük perakende devi olmasına rağmen Amazon'un 30 kat daha fazla internet trafiğine sahip olduğunu söyledi. Sözlerine Wall-Mart tarzı firmaların bu duruma rağmen ayakta kaldığını söyleyerek devam eden Altunyıldız, sadece geleneksel modellerle ticaret yapmanın ve fiziki duvarlara hapsolmanın miyop bir bakış açısı olduğunun altını çizdi.

2016 yılına kadar dünya nüfusunun yarısının internet kullanıcısı olacağının öngörüldüğünü söyleyen Altunyaldız, aynı dönemde Türkiye'nin de içerisinde bulunduğu G-20 ülkelerinde yaklaşık 800 milyon internet kullanıcısı olacağı ve bu ülkelerdeki internet ekonomisinin 4.2 trilyon dolara ulaşacağı tahmin edildiğini vurguladı.

Müsteşar Altunyaldız, 2011 yılı rakamlarına göre Türkiye'nin perakende ticaret hacmi içinde e-ticaretin payının oransal olarak ABD ve AB’yi geçerek yaklaşık yüzde 6.3 oranına ulaştığına değindi. Türkiye'nin, Avrupa’da Almanya ve Rusya’dan sonra 3. dünyada ise 18.sırada yer aldığını belirten Altunyaldız, bu hususta genç nüfusun internet kullanım oranının yüzde 65,8 seviyesinde olmasının öneminin altını çizdi.

Türkiye'de sanal işyeri sayısı 40 bine ulaştı

Sektörün son 3 yılda yüzde 50 büyüme oranı yakaladığına değinen Altunyaldız, bu oranın büyütülmemesi gerektiğini söyledi. 2011 yılı itibariyle Hindistan'dan sonra en hızlı büyüyen e-ticaret pazarının Türkiye olduğunu belirten Altunyaldız, e-ticaret pazar hacminin 2005 yılına oranla 16 kat artışla 23 milyar liraya ulaştığını sözlerine ekledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın elde ettiği rakamlara göre, Türkiye’deki sanal işyeri sayısı 40 binlere ulaşırken, e-ticaret sitelerinin sayısının 5 bini geçtiği ifade ediliyor. 2011 yılında 265 milyar lira kartlı alışveriş yapıldığını ortaya koyulurken, bu rakamın yüzde 8'nin e-ticaret yoluyla gerçekleştiği ifade ediliyor.

Türkiye'deki kredi kartı kullanım oranının 51 milyon seviyesinde olduğunu gösteren veriler, Türkiye'de yapılan harcamaların yüzde 30'unun kartlı ödeme sistemlerine ait olduğunu gösteriyor. 2023 yılında bu rakamın yüzde 100 olarak hedeflenmesiyse, oldukça dikkat ve çekici ve üzerinde durulması gereken bir detay olarak göze çarpıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun