Teknoloji Ekonomisi 09 OCAK 2013 / 15:17

Turkcell ve Turkcell Superonline yılda 24,6 milyon lira enerji tasarrufu sağladı

Turkcell ve Turkcell Superonline altyapı ve iş süreçlerinde çevre dostu çözümleri hayata geçirerek yılda 69 milyon kWh’i aşan tasarruf sağlarken, ülkenin enerji faturasının azalmasına da katkıda bulundular. 

Şirketler,  Türkiye’nin enerji faturasında 24,6 milyon liralık enerji tasarrufu sağlarken, bu rakam 27 bin hanenin yıllık elektrik tüketimine karşılık geliyor. Turkcell’in şebekesinde çevre dostu sistemlere yaptığı yatırımı ise toplamda 6,8 milyon liraya ulaştı.

Turkcell, rüzgar türbini ve şebeke elektriğinin dönüşümlü olarak kullanılmasına olanak veren hibrit iletişim üniteleri ve elektrik şebekesinin ulaşamadığı 25 noktaya kurduğu güneş ve rüzgar enerjili iletişim ünitelerine ek olarak şebekesinde yaptığı diğer tasarruf çalışmaları sayesinde bir yılda 60,9 milyon kWh enerji tasarrufu elde etti. Böylece çevreye yaklaşık 41 bin 290 ton daha az karbondioksit salınımı gerçekleştirilirken, enerji tasarrufu miktarı 22 bin 400 hanenin bir yıllık elektrik tüketimi seviyesinde gerçekleşti.

Turkcell Superonline, altyapısında kullandığı teknolojilerle tasarruf sağlıyor

Turkcell Superonline ise, Türkiye’de evlere fiber internet hizmetini GPON teknolojisini kullanarak sunan ilk şirket olarak, bu şebeke sayesinde bir yılda yaklaşık 5,9 milyon kWh elektrik enerjisi tasarrufu elde etti. Bu teknolojinin kullanımı, cihazların ve soğutma sistemlerinin yayacağı 9 milyon kWh’lik ısı enerjisinin de engellenmesini sağladı. Ayrıca 10 Gbps yerine 100 Gbps’lik dalga boyuna geçerek de işletmede yaklaşık 299 bin kWh elektrik enerjisi tasarrufu sağlayan şirket, böylece toplamda 3 bin 465 hanenin elektrik tüketimine karşılık gelen enerji tasarrufu sağladı.

"Ülke ekonomisi ve müşteri memnuniyetine katkı sağlıyoruz"

Turkcell Kurumsal İletişim ve İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, şirketin enerji tasarrufu politikalarını şu şekilde değerlendirdi;
“Turkcell olarak, işimizin her aşamasında çevre dostu bir yaklaşım benimsemenin hem ülkemiz ekonomisi hem de sürdürülebilir bir dünya için öneminin bilincindeyiz. Turkcell’in çevreci sistemlere yaptığı yatırımlar 2012 yılındaki kapasite artırımı ve yeni kurduğu sahalarla birlikte yaklaşık 6,8 milyon liraya ulaştı. Grup şirketlerimizden Turkcell Superonline da, fiber şebekesinde uygulamaya aldığı gelişmiş teknolojik çözümlerle enerji tasarrufuna önemli katkı sağlıyor. Turkcell ve Turkcell Superonline olarak teknolojide lider konumumuzu çevre dostu bir yaklaşımdan bağımsız düşünemiyoruz. Çevre korumasına ve verimliliğe katkı sağlayan çözümlerimizle müşteri memnuniyetini her alana yayma konusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz”

E-fatura, yılda 5 bini aşkın ağacı kesilmekten kurtarıyor

Turkcell, enerji tasarrufu bilincini şirketle sınırlamayarak abonelerine de yaymayı amaçlıyor. Bu kapsamda hem kağıt tüketimini hem karbon salınımını azaltan çevre dostu bir uygulama olarak e-fatura kullanımını teşvik eden şirket bünyesinde, çevre dostu bu seçeneği kullanan müşteri sayısı 2,4 milyona ulaştı. E-fatura kullanımı ile sadece 1 ayda 28 ton daha az kağıt kullanılarak 476 ağaç kesilmekten kurtarılıyor. Bu da yılda 5 bin 712 ağacın varlığının korunması anlamına geliyor.

Makinelerarası iletişim (M2M) çözümlerinin 2012 yılında daha fazla kullanılmasıyla birlikte de birçok alanda enerji tasarrufu ve ülke ekonomisine katkı sağlandı. Lojistikten tarıma, su ve elektrik sayaçlarından beyaz eşya sektörüne ve konutlara kadar kullanım alanı çok geniş olan bu teknoloji ile 2012 yılında ülke ekonomisine 1 milyar liradan fazla fayda sağlandı. M2M Akıllı Araç çözümleri sayesinde sadece trafikteki araçların yakıt tüketiminin azalmasıyla 750 milyon liraya varan tasarruf rakamına ulaşıldı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun