Teknoloji Ekonomisi 31 TEMMUZ 2012 / 13:13

Turkcell Superonline gelirlerini yüzde 55 artırdı

Turkcell Superonline gelirlerini yüzde 55 artırdı

Özellikle fiber optik altyapısı üzerine yatırım yapan internet sağlayıcısı, ikinci çeyrekte gelirlerini yüzde 55 oranında artırarak 162,2 milyon liraya yükseltti. Yapılan açıklamaya göre şirketin fiber internet abone sayısı 342 bine ulaştı.



Turkcell Superonline, kendisine ait yaklaşık 30 bin km’lik fiber altyapısından sağladığı gelirlerdeki artış ve daha karlı data gelirlerinin büyümesi sayesinde AVFÖK marjını yükselttiğini duyurdu. Şirket, üst üste 4 çeyrektir pozitif net kâr (VFÖK) kaydederken, AVFÖK (EBITDA) marjı, geçen yılın aynı dönemine oranla 6,8 puan artış ile yüzde 20,1 oldu.

Türkiye’de 2012 ikinci çeyrek sonu itibarıyla 1 milyon 133 bin haneye fiber internet hizmeti götürebilir hale gelen Turkcell Superonline’ın fiber internet abone sayısı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 80 artarak 342 bine ulaştı. Fiber internet dışında sabit telefon hizmetlerini de sürdüren şirket, 160 bin sabit numara taşıdığını açıkladı.

Turkcell Superonline, yıllık bazda hane segmenti gelirlerini büyüyen abone bazı sayesinde yüzde 92 artırırken, kurumsal segmentte gelirlerini yüzde 87, toptan segmentte ise yüzde 24 oranında yükseltti. Şirketin Turkcell Grup dışı gelirlerinin payı ise yüzde 68’e ulaştı.

Son 4 çeyrektir yakaladıkları karlı tablodan yola çıkarak sürdürülebilir büyümenin önemine dikkat çeken Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan; “Başarımızın en önemli kriterinin sürdürülebilir büyüme olduğuna inanıyoruz. Bu büyüme, hem gelirde hem karlılıkta hem de abone sayımızda gerçekleşiyor. Gelirlerimizdeki bu istikrarlı artış, doğal olarak büyümemizin de önünü açıyor, ayrıca Türkiye’ye daha kaliteli hizmet ve daha hızlı internet için kendi kurduğumuz altyapımıza sürekli olarak daha fazla yatırım yapmamızı sağlıyor. Fiber internette sayısı 342 bine ulaşan abonelerimizin; hem internet hem de sabit numara taşımadaki avantajlı seçeneklerimizi, arkadaşlarına, komşularına, sevdiklerine tavsiye etmesi ile hızla büyüyoruz. En önem verdiğimiz nokta, amortismanı da dahil ettiğimiz karlılıkta son 4 çeyrek arka arkaya karlı bir tablo ortaya çıkarmamız ki 4 yılda geldiğimiz bu noktanın diğer ülkelerle kıyasladığımızda çok hızlı bir gelişim olduğunu söyleyebiliyoruz” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun