Teknoloji Ekonomisi 03 NİSAN 2012 / 16:02

Turkcell-MTN savaşında yeni perde

Turkcell ve Güney Afrikalı operatör arasındaki kriz, Turkcell’in MTN’i İran hükümet yetkililerine rüşvet vermekle suçlaması ve MTN'in suçlamalara Turkcell'in kendilerine şantaj yaptığını öne sürerek karşılık vermesiyle yeni bir boyut kazandı.Bilindiği gibi Turkcell 2004 yılında İran’da yapılan GSM ihalesini kazanmış, yatırım yapmaya hazırlanırken İran beklenmedik bir kararla ihaleyi ikinci olan şirket MTN’e vermişti.

Turkcell geçtiğimiz hafta uluslararası yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle MTN’i dava etmiş, MTN davayı kaybetmesi durumunda 4.2 milyar dolar tazminat ödeyebileceğini açıklamıştı.

Turkcell’in iddialarını sağlamlaştıran en önemli ayrıntılardan biri, MTN’in yıllık gelirlerinin yüzde 10’unu İran üzerinden kazanması. Bunun yanı sıra MTV ve İran arasındaki yazışmaları ele geçirdiğini açıklayan Turkcell yetkilileri, bunları dava dosyasına eklediklerini ifade ettiler.

Savaş baltaları çekildi

Turkcell, dava dosyasında MTN’i İran’a ihaleyi alabilmek için rüşvet vermenin yanı sıra, Güney Afrika hükümetine ambargo altındaki İran’a silah ve mühimmat yardımı için baskı yapması konusunda suçluyor. Bunun yanı sıra nükleer programı nedeniyle sıkıntılar yaşayan İran’a bu konuda destek verme amaçlı uluslararası alanda lobicilik faaliyetleri yürütmekle suçluyor. Bu suçlamaları belgelediğini iddia eden Turkcell yetkilileri, MTN’e karşı 4.2 milyar dolarlık tazminat davası açarak, uğradığı maddi kaybın telafi edilmesini istiyor.

MTN’in eski CEO’su suçlamaların gerçeği yansıtmasığını ifade ederken, hali hazırdaki CEO Sifiso Dabengwa ise Turkcell’in kendilerine şantaj yaptığını ve tek amaçlarının para sızdırmak olduğunu söyledi. Turkcell geçtiğimiz hafta kendileriyle anlaşma yapmak istediğini fakat gösterdikleri tutum nedeniyle kendileriyle hiç bir anlaşma yapmak istemediklerini sözlerine ekledi.

Güney Afrika hükümeti ise bağımsız bir politika güttüklerini, hiç bir konuda baskı altında kalmayacaklarının altını çizdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun