Teknoloji Ekonomisi 26 HAZİRAN 2012 / 16:08

Turkcell Genel Kurulu ertelendi

Turkcell Genel Kurulu ertelendi

TeliaSonera, Altimo ve Çukurova Holding'in aralarında düştüğü anlaşmazlık nedeniyle 29 Haziran tarihinde düzenlenecek olan Turkcell Genel Kurulu'nun ertelendiğini duyurdu.

Ertelenmenin temel sebebi olarak Turkcell Holding'i kimin temsil edeceği konusu olurken, özellikle Çukurova Telekom Holding'de görülen durumun buna neden olduğu açıklandı. Erteleme sebebiyle Turkcell Genel Kurulu’nun 2010 ve 2011 yıllarına ait kâr paylarının nasıl dağıtılacağı ve yeni SPK tebliğine göre ana sözleşmenin yeni maddelerinin onaylanması henüz belirlenmeyen bir tarihe ertelendi.

Konuyla ilgili TeliaSonera tarafından yapılan açıklamanın tam metnini aşağıda bulabilirsiniz.

 
TeliaSonera olarak, 29 Haziran Cuma günü yapılacak olan Turkcell Genel Kurulu’nun 2010 ve 2011 yıllarına ait kar paylarının dağıtılacağını açıklayabileceğimiz, yeni SPK tebliğine göre ana sözleşmenin yeni maddelerinin onaylanacağı ve daha fazla bağımsız üyenin seçilebileceği verimli bir toplantı olmasını amaçlıyorduk. Ancak Altimo ve Çukurova’nın Turkcell Holding’i genel kurulda kimin temsil edeceği konusu da dahil olmak üzere bazı temel konularda anlaşmazlığa düşmeleri nedeniyle genel kurulun ertelenmesi söz konusu olmuştur. Bu gecikmeye Çukurova Telekom Holding’de görülen durumun neden olduğunu üzülerek belirtmek isteriz.

Turkcell’in kurucularından ve en büyük hissedarı olarak her zaman Turkcell ve hissedarları lehine yapıcı bir tutum içinde olduk. Kurumsal yönetişimi geliştirmek ve küçük yatırımcının daha iyi temsili için 2010 yılından bu yana SPK’nın yeni tebliğinin de öngördüğü şekilde, yönetim kurulundaki bağımsız üye sayısını artırma konusunda çaba harcıyoruz. Yönetim Kurulunda bağımsız üye sayısını artırılmasıyla küçük hissedarların tüm bağımsız desteğini almadan, çoğunluk kararlarını bloke etmesinin önüne geçilmiş olacaktır. Bu etkili kurumsal yönetişimdir uygulamasıdır.

SPK’nın değerlendirmesine sunulan ve Genel Kurul'da oylanacak olan bağımsız aday listesi, adaylar üzerinde Yönetim Kurulunca mütabakata varılmaması nedeniyle SPK tarafından geçersiz sayılmıştır. Ancak yönetim kurulunun bağımsız aday listesinin sadece bazı hissedarlar tarafından değil Turkcell’de yüzde 13.8 hissesi bulunan Çukurova dahil Türkiye ve yurt dışındaki bazı küçük hissedarların da bulunduğu daha geniş bir hissedar grubu tarafından önerildiğini belirtmek isteriz. TeliaSonera tarafından önerilen, 3’ü Türk olan 4 bağımsız üye adaylarının, SPK dahil tüm paydaşlar tarafından kabul görecek, yetkin, farklı alanlarda tecrübeye sahip ve bağımsız olduklarına inandığımız kişiler ile söz konusu öneri listesini oluşturduk.

SPK’nın bağımsız aday listesi konusundaki yaklaşımını anlıyor ve 29 Haziran Cuma gününe programlanmış olan Genel Kurul toplantısında bizim kontrolümüz dışında gelişen duruma bağlı olarak ilerleme kaydedememekten dolayı üzüntü duyuyoruz. Türk ekonomisinin “elmas”ı olan Turkcell’in gerek Türkiye’de, gerekse uluslararası alanda bölgesel mobil operatör olarak gelişerek devam etmesinin önemine inanıyoruz. Bu nedenle Turkcell’in kurumsal yönetişiminin iyileşmesi için azami çabayı göstereceğiz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun