Teknoloji Ekonomisi 03 MAYIS 2012 / 15:43

Turkcell faturalı abone sayısında 12 milyonu geçti

Turkcell faturalı abonede 12 milyonu geçti

2012 ilk çeyreğinde SüperBulut, TVPlus ve Sağlık Metre gibi servisleri hayata geçiren şirket, gelirlerini yüzde 12 oranında arttırdı. Amortisman, Vergi ve Faiz Öncesi Kârı (AVFÖK) da 703 milyon liraya ulaşan şirketin net kârı yüzde 56’lık artış göstererek 515 milyon lira oldu. Açıklanan sonuçlarda Turkcell’in faturalı abone sayısı 12 milyon üyeyi geçti. Bu oran topma üye sayısının yüzde 35’lik kısmını temsil ederken, toplam abone sayısı geçen yıla göre 1.4 milyon artış göstererek 34.5 milyona ulaştı. Mobil internet kullanımının ve servis gelirlerinin artmasından olumlu yönden etkilenen şirket yüzde 4 oranında artış yaşayarak 19,2 milyon aylık gelire erişti. Abone başına aylık ortalama kullanım ise yüzde 15’lik artışla 222 dakikaya ulaştı.

Mobil internet kullanıcı sayısı 12 milyon olan Turkcell, mobil internet kullanımının artmasından olumlu yönde etkilenmiş görünüyor. Şirket ilk çeyrek raporuna göre mobil internet gelirlerini yüzde 52 oranında arttırarak 229 milyon lira çıkardı. Böylece mobil internet gelirleri geçen yılın aynı döneminde kendisine daha çok gelir sağlayan sms/mms gelirlerini geride bırakmış oldu. Ses dışı gelirlerini yüzde 25 oranında arttırarak 529 milyon lira gelire yükselten Turkcell, aynı dönemde mobil internet kullanıcı sayısını da yıllık yüzde 15 artışla 12.1 milyon seviyesine çıkardı. Raporun en dikkat çekici noktalarından biri de Turkcell’in akıllı telefon piyasasındaki penetrasyonun yüzde 82 oranında arttırması oldu. Bu artışla şirket şebekesindeki akıllı telefon sayısı 4,3 milyona ulaştı.

İlk çeyrek raporlarının olumlu olmasında kendi performansının yanı sıra grup şirketlerinin performansından da oldukça fayda gören Turkcell, özellikle Superonline ile yaptığı ortaklığın faydasını gördü. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine göre yüzde 14 oranında büyüyen Turkcell Superonline, yıllık bazda yüzde 59 oranında gelir artışı yaşayarak gelirlerini 145 milyon liraya çıkardı. Yurtdışı iştiraklerinden Ukrayna konusunda olumlu gelişmeler yaşayan şirket, bu ülkedeki abone sayısını 1 milyon arttırarak 7.1 milyon aboneye ulaştı. Bir diğer iştiraki Belarus’ta ise duraklama devrine devam eden şirket, geçen yıl bu ülkede yaşanan develüasyondan oldukça etkilenmiş görünüyor.

Van'daki engellilere iş imkânıİlk çeyrek raporunu değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, finansal olarak başarılı bir dönem geçirdiklerini söyledi. 2012’nin kalan kısmı ve 2013 yılında da yatırımlarına devam edeceklerini ifade eden Ciliv, 3 ilde daha çağrı merkezleri açarak iş imkanı yaratmaya devam edeceklerini dile getirdi. Trabzon’da 360, Van-Erciş’te 100 ve Karabük’te 100 kii kapasiteli çağrı merkezleri açacaklarını belirten Ciliv, Erciş çağrı merkezinde yüzde 50 oranında engelli çalışanlara da iş imkanı tanıyacaklarını söyledi.

T-serisi telefonlardan beklediklerinin üzerinde talep aldıklarını belirten Ciliv, bu serinin ülkedeki cari açığı azalttığını dile getirdi. Yeni model bir T-serisi telefon üzerinde çalışıldığını söyleyen Ciliv, T-30 adını taşıyacak telefonun da önceki modeller de olduğu gibi Huawei ortaklığıyla üretileceğini belirtti. Tablet konusundaysa açık konuşmaktan kaçınan Ciliv, yakın tarihte bu konuda gelişmeler yaşanabileceğini vurguladı.

Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine göre yatırımlarını yüzde 50 oranında arttırdıklarını söyleyen Ciliv, Bulgaristan’da hizmet veren Vivacom’u satın almak için girişimde bulunduklarını hatırlattı. Şirket olarak en iyi tekliflerden birini yaptıklarını ancak satıcıların satıştan vazgeçmesi sebebiyle işin şimdilik rafa kaldırıldığını söyledi.

Özellikle SuperBulut konusunda beklentilerini aştıklarını söyleyen Ciliv, şimdilik büyük şirketlerin bu pakete ilgi gösterdiğini söyledi. İlerleyen zamanlarda KOBİ’leri de bu pakete çekmek istediklerini ifade eden Ciliv, yeni paket ve servisler üzerinde çalıştıklarını sözlerine ekledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun