Teknoloji Ekonomisi 02 OCAK 2014 / 16:09

Turkcell'e 527 milyon liralık vergi tarhiyatı

Maliye Bakanlığı'ndan Turkcell’e 2008-2012 dönemi için 527,7 milyon liralık vergi tarhiyatı yapıldı.

Turkcell'den konu ile ilgili olarak Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada vergi tarhiyatı (verginin hesaplanması ve hesaplama üzerinden vergi mükellefinin borçlandırılması işlemi) yapıldığı bilgisi verilirken, uygulamanın haksız olduğu iddia edildi.

Özel İletişim Vergisi'ni mevzuat ve sektör uygulamalarına uygun şekilde ödediğini aktaran Turkcell, şirketten bağımsız dağıtıcılar tarafından belirlenen ve elde edilen gelirler üzerinden haksız bir vergilendirmeye gidildiğini duyurdu. Şirket, tüm yasal haklarını kullanacağını bildirdi.

Açıklamanın tam metni şu şekilde:
"Şirketimize tebliğ edilen Vergi İnceleme Raporuna göre 2008-2012 dönemi için şirketimiz distribütörleri tarafından yapılan ön ödemeli kart satışlarında ÖİV ile ilgili ek talepte bulunulmuş olup Büyük Mükellefler Vergi Dairesi tarafından şirketimize 211,1 milyon TL ÖİV aslı ve 316,6 milyon TL vergi ziyaı olmak üzere toplam 527,7 milyon TL tutarında vergi tarhiyatı yapılmıştır. Şirketimiz, tabi olduğu mevzuat ve sektör uygulamalarına paralel bünyesinde oluşan tüm haberleşme hizmet bedelleri (ön ödemeli kart/TL satışlarından oluşan brüt satış tutarları dahil) üzerinden ÖİV’yi hesaplayıp halihazırda devletimize ödemektedir.

Mevzuat gereği abonelerimize distribütörlerce yapılan nihai TL/kontör satış fiyatları şirketimizce belirlenmemektedir. Diğer bir deyişle TL/kontörlerin piyasadaki satış fiyatları şirketimizden bağımsız olarak distribütörler tarafından piyasa şartları, pazarda oluşan arz ve talep dengesi, rekabet ve benzeri değişkenler sonucunda belirlenmektedir. Buna karşılık vergi mevzuatındaki belirsizlikler nedeniyle satış kanalının elde ettiği ve üzerinde tasarrufumuz olmayan nihai satış bedelleri üzerinden mükellefi olmadığımız bir verginin ödemesinin talep edildiği anlaşılmaktadır. Şirketimiz tarhiyatı yapılan vergi aslı ve cezası hakkında ilgili mevzuat uyarınca tüm yasal haklarını kullanacaktır."
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun