Teknoloji Ekonomisi 28 NİSAN 2011 / 15:17

Turkcell 2011 yılının ilk çeyrek rakamlarını açıkladı

Şirketin yurtdışındaki operasyonlarını da aktardığı toplantıda özellikle şirketin gelirlerindeki artış dikkat çekti. Yeşim Çinioğlu Cerit / Ukrayna

[caption id="attachment_24698" align="alignnone" width="455" caption="İlk çeyrek rakamlarını Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv verdi"][/caption]

life:)’ın Kiev’deki Genel Merkezi’inde gerçekleşen toplantıda Ciliv, uluslararası operasyonlar, Turkcell’in birinci çeyrek sonuçları ve genel kurulla ilgili son gelişmeleri değerlendirdi. Uluslararası operasyonları ile Turkcell’in 9 ülkede 61 milyon müşteriye ulaştığını belirten Ciliv, 9 ülkede pazar lideri olduklarını belirterek uluslararası operasyonları ile ilgili bilgi verdi.

Ciliv’in verdiği bilgiye göre Turkcell’in yüzde 41,45 oranında hissesine sahip olduğu Fintur, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan ve Moldova’daki operasyonları ile 4 ülkede toplam abone sayısında 16,5 milyona ulaştı. Şirketin diğer uluslararası operasyonları ise doğrudan Turkcell’e bağlı olarak yönetilen Kuzey Kıbrıs, Almanya, Belarus ve Ukrayna olarak sıralanıyor.

Kuzey Kıbrıs’ta yüzde 69 pazar payına ulaşan şirketin hedefleri arasında yeni başlayan Almanya operasyonunda da ilk aşamada 4 milyona yaklaşan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına ulaşmak var.

Ukrayna'da kârlılık yüzde 224 arttı

Turkcell’in doğrudan operasyonları içinde yer alan life:)’ın en hızlı büyüyen operasyonlarından biri olduğunu belirten Ciliv, 1150 çalışan ile 8,7 milyon aboneye hizmet veren şirketin, karlılığını da bir yılda yüzde 224 arttırdığını ifade etti. Ukrayna telekom pazarında life:)’ın MTS ve Kyistar’dan sonra yüzde 13’lük pazar payıyla üçüncü operatör olduğunu da belirten Ciliv, "6 bin baz istasyonuyla nüfusun yüzde 94’ünü de kapsıyoruz. Life:) olarak 488 mağaza ve 34 bin 600 satış noktası ile müşterilere ulaşıyoruz” dedi.

45,4 milyon nüfusa sahip Ukrayna’da SIM kartı penetrasyonun da yüzde 113 düzeyinde olduğunu ve 3G lisanslarının henüz verilmemiş olması nedeniyle EDGE teknolojisi ile Ukrayna’da hizmet verdiklerini belirten Ciliv, life:)’ın yüzde 7’lerden yüzde 24’lere ulaşan AVFÖK sonuçlarındaki büyümeye de dikkat çekti.

2011’de yüzde 5’lik büyüme öngörülüyor

Turkcell Grubu olarak 2011 yılının ilk çeyreğinde 2,1 milyar TL gelir, 626 milyon TL amortisman, faiz, vergi öncesi kâr (AVFÖK) ve 330 milyon TL net kar kaydedildiğini belirten Ciliv, sonuçlarda düşen arabağlantı ücretleri ve azami fiyat düzenlemelerinin gelirleri olumsuz etkilediğini, grup şirketlerinin katkısının ise yüzde 13’e ulaşan katkısı ile artarak devam ettiğini dile getirdi.

Birinci çeyrek sonunda 33.1 milyon aboneye ve 22,7 milyon ön ödemeli kullanıcıya ulaştıklarını ifade eden Ciliv, 2010’da 9,4 milyar TL seviyesinde gerçekleşen gelirlerini 2011’de 9,3 milyar TL ile 9,6 milyar TL arasında gerçekleştirmeyi öngördüklerini ve bunun da yüzde 5’lik bir büyümeyi işaret ettiğini belirtti.

İnternet gelirlerinde yükseliş devam ediyor

Turkcell’in mobil internet gelirlerindeki yükseliş eğiliminin de 2011’in ilk çeyreğinde de devam ettiğine de değinen Ciliv, ‘’İnternet gelirleri geçen seneye göre yüzde 64 oranında arttı. MOU (Abone Başı Aylık Ortalama Konuşma Süresi) ise yıllık bazda yüzde 26’lık bir artışla aylık 193 dakikaya çıktı. Son birkaç çeyrektir devam eden faturalı abone sayısındaki yükseliş trendi 2011’in ilk çeyreğinde de devam etti ve son bir yılda faturalı abone sayısı 1,1 milyon arttı’’ diye konuştu.

Telekom pazarının sağlıklı büyümesine ihtiyacı olduğunu da vurgulayan Ciliv, bunun için de rekabetin yıkıcı olmaması gereğine dikkat çekerek şöyle konuştu: “Rekabet dinamiklerini dikkate alarak pazarın büyümesine öncülük edeceğiz. Pazarda henüz akıllı telefon kullanımı yüzde 10 seviyelerinde. Türkiye’de yüzde 90’lık büyük bir pazar var” diye konuştu.

‘’Ortak planda anlaşarak yola devam etmek istiyoruz’’

Turkcell’in gerçekleşen genel kurulu ile ilgili de soruları da yanıtlayan Ciliv, "Üç hissedar arasında problem var. Genel kurulda da yansımaları görüldü. Finans Bölümü ve Deloitte tarafından onaylanan finansal sonuçlar, genel kurulda onaylanmadı. Bu da temettü dağıtımı konusunda bizi sıkıntıya soktu. Yapıcı bir şekilde hem 3 hissedarın hem de diğer paydaşların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak çözüm sağlanması gerekiyor.Yönetim kurulunda bağımsız üyelerin sayısının arttırılması konuşuluyor. Halka açık kısmı da temsil eden üyelerin de yönetim kuruluna katılması sorunun çözümüne katkıda bulunabilir. Ortak planda anlaşarak yola devam etmek istiyoruz" diye konuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun