Teknoloji Ekonomisi 24 OCAK 2013 / 12:20

Türk Telekom'un 1,6 milyar liralık hissesi halka açılıyor

Telekom'un 1,6 milyar TL'lik hissesi halka açılıyor

Bakanlar Kurulu, Türk Telekom'un Hazine'ye ait yüzde 6.68 oranındaki hissesini ''halka arz'' yöntemiyle özelleştirme kararı aldı. Türk Telekom'un Hazine mülkiyetinde bulunan yüzde 6.68 oranındaki hissesi satışa çıkıyor. Piyasa değeri 23.6 milyar lira olan şirket, 1.6 milyar liralık hissesini halka arz etmeye hazırlanıyor. Arz edilecek hisselerin yüzde 10'u kurum çalışanlarına ayrılırken, şirketten yapılan açıklamaya göre çalışanlar iskontolu ve taksit imkânıyla ortak olacak.

Şirketin ikinci halka arzı, 31 Aralık 2013'e kadar tamamlanacak. Yeni yapılacak satışla birlikte, Hazine'nin Türk Telekom'daki payı yüzde 25'e gerileyecek. Bunun yanı sıra halk arz işleminde yurtiçi veya yurtdışı sermaye piyasalarında satış ile buna ilişkin zamanlamanın piyasa şartlarına göre tespiti ve ek satış hakkının kullanılabilmesi hususları Türk Telekom İhale Komisyonu tarafından belirlenecek.

Halka arz işleminde özendirici imkanların kullanılmasına da piyasa şartlarına göre Türk Telekom İhale Komisyonu tarafından karar verilecek.

Hazine'nin Türk Telekom'da yüzde 30 hissesi bulunuyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun