Teknoloji Ekonomisi 13 HAZİRAN 2011 / 11:35

Türk Telekom Eurogia+ yönetim kurulunda

Avrupa Birliği’nin EUREKA Ar-Ge programı altında faaliyet gösteren topluluğun yönetim kurulu üyeliğine seçilen ilk telekom operatörü Türk Telekom oldu. Eurogia+ Topluluğu'nun yönetim kurulu üyeliğine seçilen ilk telekom operatörü olan Türk Telekom, Avrupa’nın enerji verimliliği ve ‘düşük karbon’ teknolojilerinin belirlenmesi ve geliştirilmesi süreçlerinde söz sahibi olacak.

Enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarına bir yenisini ekleyen Türk Telekom, şimdi de Avrupa Birliği çatısı altında faaliyet gösteren ve Avrupa’nın önde gelen firmaları tarafından desteklenen uluslararası Ar-Ge destek programı EUREKA’nın, Eurogia+ Topluluğu’nun yönetim kuruluna seçildi. Türk Telekom, yönetim kuruluna seçilen ilk telekom operatörü oldu.

[caption id="attachment_27976" align="alignleft" width="235" caption="Türk Telekom CEO’su Gökhan Bozkurt"][/caption]

Türk Telekom CEO’su Gökhan Bozkurt konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Türkiye’de telekomünikasyon ve bilgi teknolojileri alanında uzmanlaşmış Ar-Ge kadrosuyla uluslararası Ar-Ge faaliyetlerinde bulunmayı ve ülkemizin bu alandaki başarılarını artırmayı hedefliyoruz” dedi.

Türk Telekom daha önce de ICT sektöründe enerjinin verimli kullanılması için çalışan ve kâr amacı gütmeyen uluslararası kuruluş GeSI’ye (Global e-Sustainability Initiative) üye olmuştu.