Teknoloji Ekonomisi 04 ARALIK 2012 / 16:59

Türk Telekom Avrupa Yatırım Bankası'ndan 70 milyon avro kredi aldı

Türk Telekom'a 70 milyon avro kredi

Türk Telekom, Avrupa Birliği’nin önemli finansman kuruluşu Avrupa Yatırım Bankası ile işbirliğine giderek, aldığı 70 milyon avroyu 2012-2014 yıllarındaki Ar-Ge projelerinin hayata geçirilmesi için kullanacak. 

Avrupa Yatırım Bankası’ndan bilgi ve iletişim teknolojileri alanında Ar-Ge kredisi alan ilk şirket olan Türk Telekom, 23 Kasım’da imzalanan anlaşmayla birlikte aldığı krediyi önümüzdeki iki yılın Ar-Ge projeleri üzerinde değerlendirecek.

Sürdürülebilir büyümenin tek yolunun teknoloji geliştirmeden ve yenilikçi olmaktan geçtiğini belirten Türk Telekom Grup Finans Başkanı Mustafa Uysal anlaşmayla ilgili şöyle konuştu,
“70 milyon avro, Ar-Ge alanında büyük bir yatırım demek. Kredi, bu alana verdiğimiz önemin bir göstergesi. Her yıl Ar-Ge bütçemizi artırmamızın altında yatan sebep de bu. 2010 yılından itibaren her geçen yıl Ar-Ge'ye daha fazla bütçe ayırıyoruz. Türk Telekom Grubu olarak sadece 2012 yılı için Ar-Ge harcamalarımızın 176 milyon liraya ulaşmasını öngörüyoruz”

Ar-Ge desteklerinin hem şirketler hem de 2023 hedeflerine ulaşabilmek için hayati önem taşıdığını vurgulayan Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu krediyle elde edeceğimiz kaynağı Dijital Yaşam Dönüşümü odağında inovatif ürün, servis ve teknolojiler geliştirmek için araştırma projelerinde kullanacağız. Akıllı ulaşım sistemleri, dokunsal algı hissi veren teknolojiler, artırılmış gerçeklik teknolojisi ile donatılmış uygulamalar, kişisel sağlık sistemleri bunlardan yalnızca bazıları. Türk Telekom olarak teknoloji, Ar-Ge ve altyapı alanlarında 2012 yılı toplam yatırım beklentimiz 2.4 milyar lira civarında. Aldığımız bu önemli kredi, önümüzdeki 3 yıl boyunca Ar-Ge alanında yapacağımız ciddi yatırımların finansmanında kullanılacak. Avrupa Birliği Ar-Ge programlarında Avrupalı ortaklarımızla yaptığımız ileri araştırmaları bu krediyle inovatif ürün ve servislere dönüştürerek, son teknolojileri son kullanıcıya her alanda sunmayı ve dijital dönüşümü hızlandırmayı hedefliyoruz”

Kredinin önemini vurgulayan EIB’nin Türkiye'den Sorumlu Başkan Yardımcısı Pim van Ballekom,
"İnovasyon ve ileri bilgi teknolojileri desteği EIB'nin önceliklerinden biri. Amacımız, eğitim, araştırma ve inovasyon üçgenine dayalı rekabetçi bir ekonominin gelişimini teşvik etmek. Bu nedenle tüm Türkiye çapında entegre telekom hizmetleri sağlayıcısı olan Türk Telekom ile ortaklığımızdan ötürü çok mutluyuz. Bu sayede Türk Telekom geleceğin teknolojilerini geliştirmeye devam edecek ve telekom sektöründeki önemli konumunu güçlendirecek”

dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun