Teknoloji Ekonomisi 03 TEMMUZ 2012 / 10:33

Türk Standartları Enstitüsü dünyaya açılıyor

Türk Standartları Enstitüsü dünyaya açılıyor

Türk Standartları Enstitüsü, yerel alandaki etkisini küresel alana yayarak Afrika'ya açıldı. Uluslararası akreditasyona sahip bir kurum olan TSE,  ile Kamerun Cumhuriyeti Standartlar ve Kalite Teşkilatı ANOR arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Yapılan anlaşma çerçevesinde ANOR’un talep etmesi durumunda Türkiye’den Kamerun’a ihraç edilen malların yükleme öncesi muayeneleri TSE tarafından yapılacak. Yükleme öncesi yapılan muayene hizmetlerinden elde edilen gelirin bir kısmı da ANOR’a ait olacak.

Kamerun'da gerçekleşen törende anlaşmayı TSE adına TSE Başkanı Hulusi Şentürk imzalarken, ANOR adına Genel Direktör Mr. BooTo a Ngon Boniface Charles Guy-Rene imzaladı. Törene katılan Kamerun Cumhuriyeti hükümet üyeleri, TSE heyetini Kamerun’da görmekten mutluluk duyduklarını ifade ederek, TSE gibi büyük bir kuruluş ile gerçekleştirilen ikili işbirliği anlaşması nedeniyle ANOR yetkilerini tebrik etti.

Konuyla ilgili konuşan TSE Başkanı Hulusi Şentürk, yapılan anlaşmanın her iki kuruluş için faydası olacağını ifade etti. Şentürk, bunun yanı sıra her iki ülkenin de kazanımlarını arttıracağını belirtirken, TSE’nin ANOR’a standardizasyon, belgelendirme ve uygunluk değerlendirilmesi alanlarında gerekli alt yapının kurulması için gerekli desteği de vereceğini söyledi. Kamerun’dan sonra diğer Afrika ülkelerinin standard kuruluşları ile ikili işbirliği görüşmelerinin devam ettiğini söyleyen Şentürk, önümüzdeki dönemde Türkiye’den bütün Afrika’ya ihraç edilecek ürünlerin yükleme öncesi muayene hizmetlerinin TSE tarafından yapılmasının planlandığını bildirdi.TSE Marmara’da 5.500 kişiye eğitim ve sertifika verdi

TSE, Marmara Bölgesi için 18 Haziran’da başlattığı kalite seferberliğinin ikinci halkasını tamamladı. Yıldız Teknik Üniversitesi’nin desteği ile “Marmara Kalite Günleri” eğitim etkinliği 18-29 Haziran tarihler arasında gerçekleşirken, emeği geçenlerin ödüllendirildiği geceyle sona erdi.

Gecede konuşan Bilim Sanayi Ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, 2023 yılı vizyonu ve daha ötesine ulaşılması için çarenin, bilim ve teknolojide ileriye gitmek olduğunu söyledi. Kavranoğlu, birlik olarak yüksek katma değerli ürünlere yönelmeleri gerektiğinin altını çizerken, bunun ancak bilim ve teknolojiyle olacağını ifade etti. Sanayi ve üniversitenin bir olması gerektiğini söyleyen Kavranoğlu, üniversitelerin vizyonunun bilim ve teknoloji olması gerektiğini vurguladı. 12-13 Temmuz'da İstanbul'da 1. Dünya Türk bilim İnsanları Kurultayı’nı toplayacaklarını duyuran Kavranoğlu, bu kurultayda 200 bilim insanının bir araya geleceğini ve Türkiye'yi ileri götürmek için bilim ve teknoloji açısından neler yapılabileceğini tartışacaklarını söyledi.

2013 yılında 70 ofis

TSE'nin küresel bir güç olmasını gerektiğini belirten TSE Başkanı Hulusi Şentürk, bu doğrultuda gittikleri ülkelerde ofis açmaya başladıklarını ifade etti. Şentürk, 12 noktada ofis açtıklarını ve 23 ülkede de son noktaya geldiklerini dile getirdi. 2013 sonunda 70 ülkede ofis sahibi olmayı amaçladıklarını söyleyen Şentürk, ülke olarak standartları belirlemeleri gerektiğinin altını çizdi. Bu noktada Avrupa standartlar kuruluşlarına tam üye olarak hukuki hakları aldıklarını belirten Şentürk, bu hakkı kullanabilmek için sanayicilerin ve iş dünyasının komitelerde yer alması gerektiğinin altını çizdi. Belgelendirmeyle ilgili de sanayicimizin stratejik öneme sahip tüm testlerinin bu ülkede yapılmasını sağlamamız gerektiğini ifade eden Şentürk, bu doğrultuda 80 milyon liralık laboratuvar yatırım programına imza attıklarını vurguladı.

Konuyu değerlendiren TSE Marmara Bölge Koordinatörü Mehmet Hüsrev, program süresince organizasyonda 10 kişilik proje ekibinin yanı sıra 200 kişilik bir kadro, 2 ay süren bir çalışma bir gerçekleştirdiğini söyledi. Hüsrev, Asya’dan Avrupa’ya Kalite Köprüsü sloganıyla İstanbul, Sakarya, Düzce, Çorlu, Çerkezköy, Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne’de eş zamanlı 2 hafta süren organizasyonda, uluslararası deneyime sahip TSE personeli 84 uzman eğitimci, 245 salonda, 68 konu başlığı altında eğitim verdiğini belirtti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun