Teknoloji Ekonomisi 22 KASIM 2012 / 16:01

Travelstart Geziko markasıyla Türkiye pazarına giriyor

Travelstart Geziko markasıyla Türkiye'de

Online seyahat alanında hizmet veren Travelstart, Türkiye'deki faaliyetlerine Geziko markasıyla başladığını düzenlediği basın toplantısıyla duyurdu. 

Geziko’nun 22 Kasım 2012 Perşembe günü yapılan tanıtım toplantısına, Travelstart Yönetim Kurulu Başkanı ve girişimci Stephan Ekbergh, Geziko Türkiye Genel Müdürü Mehmet Altuğ Uluceviz ve Google Seyahat Bölümü Eski Yöneticisi Ali Yılmaz konuşmacı olarak katıldı.

Travelstart’ın aynı zamanda kurucusu da olan Stephan Ekbergh, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin kendileri için heyecan verici bir pazar olduğuna dikkat çekti. Ekbergh, merkezleri olan Güney Afrika'yla birlikte, Tanzanya, Namibya, Nijerya, Kenya ve şimdi de Türkiye’de, toplam 120 çalışanla hizmet verdiklerini söyledi. Ekbergh, Türkiye'nin ekonomik anlamda en hızlı büyüyen ülkelerden biri olduğunu dile getirirken, birçok sektörde de ciddi bir büyüme potansiyeline sahip olduğunu ifade etti.Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na göre, 2010-2011 döneminde Türkiye’ye yapılan yurtdışı yatırımlardan internet piyasasına 750 milyon dolar harcandığını aktaran Ekbergh bu rakamın, Türkiye’deki toplam yurtdışı yatırımın yüzde 3,7’sini oluşturduğunu söyledi. 2011 yılında Türkiye’de elektronik ticaret yatırım miktarının 12 milyar doları aştığını da söyleyen Ekbergh, Ocak 2012 ile Eylül 2012 tarihleri arasında Türkiye’de elektronik ticarete yapılan yatırımın 22 milyar 117 milyon dolara ulaştığı bilgisini de verdi. Stephan Ekbergh, konuşmasına şöyle devam etti:
“2011 yılında Tüekiye’nin e ticaret hacmi 12 milyar doları aşmış bulunuyor. Türkiye’de elektronik ticaret sektörünün büyüme oranı yüzde 57 olmuştur. Diğer ülkelerle kıyaslandığında bu oran; Almanya’da yüzde 8,1, Fransa’da yüzde 22, Amerika’da yüzde 16,1, İngiltere’de yüzde 17’dir. Türkiye elektronik ticaret anlamında çok hızlı büyümektedir. Türkiye iyi bir online altyapıya ve sofistike bir ödeme sistemine sahiptir. Aynı zamanda dijital kanunlar ve düzenlemeler bakımından gelişmektedir. Travelstart olarak Türkiye’nin ardından Mısır’da faaliyete geçeceğiz. Afrika’da ve Orta Doğu’da büyümeye devam edeceğiz.

Biz seyahat almak isteyenler için herşeyi en basit hale getirmeye çalışıyoruz. Müşteri istediği şekilde ödeme yapabiliyor. Bir “tık”la tüm dünya elinizin altında. Ama en önemlisi 24 saat ulaşılabilir olmamız”

Hedef; 5 yıl içerisinde sektör lideri olmak

Tanıtım toplantısında konuşan Geziko Türkiye Genel Müdürü Altuğ Uluceviz ise konuşmasında, Türkiye’nin en yeni online seyahat acentası olan Geziko.com’un havayolu uçuşlarında anlık karşılaştırma, araba kiralama ve online otel rezervasyonu sağlayan, küresel seyahat arama sitesi olduğunu belirtti.

Online uçak bileti satışı, otel rezervasyonu, araç kiralama, gibi alanlarda faaliyet gösterdiklerini söyleyen Uluceviz, seyahat sigortası, isteğe bağlı tur paketleri ve diğer tüm Travelstart hizmetlerinin de yeni faaliyetler olarak Geziko bünyesine ekleneceğini aktardı. Altuğ Uluceviz, konuşmasında şu bilgileri verdi:
“Geziko’nun esnek arama seçenekleri sayesinde en iyi teklifleri bulabilir, bütün bir ay, hatta yıl için fiyat araştırması yapabilirsiniz. Geziko arama motoru, filtreli arama sonucuna göre tasarlanmıştır. Müşterilerimiz geziko.com’a girdiklerinde; havayolu şirketi, bilet ücreti, uçuşun süresi gibi başlıkları kolayca sınıflandırıp arama yapabilirler. Diğer taraftan yurtdışından da geziko.com sitesine girerek seyahat hizmeti alabilmek mümkün”

Turizm ve Kültür Bakanlığı’na göre dünyanın yedinci turizm memleketi olan Türkiye’nin, ekonomik açıdan da dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olduğunu söyleyen Uluceviz, Türkiye'nin sahip olduğu potansiyelle önümüzdeki yıllarda dünyanın sayılı turizm ülkelerinden biri olduğunu dile getirdi.

Elektronik ticaret konusunda halen, insanlar için en büyük sorunun güven olduğuna dikkat çeken Altuğ Uluceviz, Geziko.com’un güvenilirliği hakkında da şunları paylaştı:
“TÜRSAB üyesiyiz ve Kültür Bakanlığı lisansıyla hizmet veriyoruz. IATA’nın da üyesiyiz. Yerel havayolları tarafından tanınırlığımız ve online bilet düzenleme yetkilerimiz var. Websitemiz SSL sertifikalı. PCI uyumluyuz. Güvenlik denetleme sistemi kullanıyoruz. Diğer taraftan sosyal medya gibi alanlarda görünürlüğümüzün olması ve ödeme opsiyonlarımız da müşterilerimize güvenilirliğimizi hissettiren diğer unsurlar”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun