Teknoloji Ekonomisi 01 TEMMUZ 2009 / 11:30

Toyota'nın zihin okuyan sandalyesi

Toyota Collaboration Center, 125 milisaniyede kullanıcının düşüncelerini okuyabilen bir Beyin Makinası Arayüzü ( BMI) geliştirdi.

Toyota Collaboration Center, 125 milisaniyede kullanıcının düşüncelerini okuyabilen bir Beyin Makinası Arayüzü ( BMI) geliştirdi.


Toyota, bu araştırmanın rehabilitasyon tedavisi gören hastalara yardımcı olacağını düşünüyor. Basit haliyle "zihin okuma" teknolojisi olarak tanımlanan yöntem, aslında yıllardır üzerinden çalışılan beyin dalgalarının analizi yöntemi ile gerçekleşiyor. Ses analizi tek bir ses dalgasının analizi ile yapılabilirken, beyin dalgalarının analizi, aynı anda birden fazla dalganın takibini gerektiriyor. Zaman ilerledikçe, kullanıcının "düşünce" ve "niyetini" farketmede daha net sonuçlar veriyor. Toyota, basit tekerlekli sandalye komutları ile yüzde 95 netliğe ulaştığını belirtti. Bu oldukça iyi bir sonuç.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun