Teknoloji Ekonomisi 28 ARALIK 2012 / 17:15

Tim Cook’un maaşı yüzde 99 oranında azaldı

Tim Cook’un maaşı yüzde 99 oranında azaldı

Steve Jobs’un ölümünün ardından Apple’ın başına geçen Tim Cook'un eline, o dönemde şirketin gösterdiği yüksek başarıyla birlikte primlerle birlikte 378 milyon dolar geçmişti. Bu yıl Apple’ın borsadaki hisselerinde yaşanan düşüşten etkilenen Cook’un maaşı yüzde 99 oranında azalarak 4,2 milyon dolara geriledi. CEO görevine getirilmeden evvel yılda 900 bin dolar maaş alan Cook, 2011 yılına gelindiğinde CEO olmasıyla birlikte 1,4 milyon dolara yükselmişti. O dönemde yaşanan yüksek başarı ve şirketin yükselen primleri ve tazminatlarla birlikte 378 milyona dolara yükselmişti. 2012 yılında iPhone 5 üretiminde ortaya çıkan aksamalar ve şirketin son dönemde yaşadığı değer kaybıyla birlikte bu primlerden ve tazminatlardan yararlanamayan Cook’un maaşı yüzde 99 oranında geriledi.

Cook’un CEO görevine geldiği dönemde hisseleri zirve yaparak 702 milyon doları gören şirket, gerek iPhone 5 üretiminde yaşadığı sorunlar, gerekse de cihazın beklenen ilgiyi görememesi sebebiyle değer kaybetmeye başlamıştı. Bunun yanı sıra birçok şirketler patent savaşı veren şirket, Aralık ayında borsada yaşadığı ani düşüşle şok etkisi yaratmış, Cook’un göreve gelmesiyle birlikte kaybettiği değer yüzde 37'ye ulaşmıştı.

Bunun yanı sıra, Tim Cook satış rakamlarında beklenen başarının gerisinde kalan iPad Mini üretimini ABD'ye taşımaya karar verdi. Şirket, buna karşın 2012 yılında 1,4 milyon olan iPad Mini sevkiyatını gelecek yıl için yüzde 30 artırarak 1,8 milyona çıkartacak.