Teknoloji Ekonomisi 13 TEMMUZ 2011 / 10:50

Telif haklarından satışı yapan site sorumlu

Avrupa Adalet Divanı’nda alınan kararla, eBay gibi internet üzerinden satış yapan şirketlerin sattıkların ürünlerin telif ya da marka hakkı ihlali yapıp yapmadığından sorumlu olduğu açıklandı.Lüksemburg’taki Avrupa Adalet Divanı’nında verilen kararla ulusal mahkemelerin, online satış yapan sitelerdeki telif hakkı ihlali ve benzer içeriklerin ileride oluşturulmasını doğrudan satış yapan siteler taraıfndan engellemesi gerektiği yönünde karar verebileceğini açıkladı.

Alınan karara göre site üzerinde satılan ürünlerin telif haklarını ihlal edip etmediğinin sorumlusu online satış yapan site olacak. Bu kararın alınmasındaki fitili ateşleyen Fransız kozmetik şirketi L’Oreal’in eBay’e açtığı dava olmuştu.

L’Oreal, Avrupa’da piyasaya sürmeyi düşünmediği bazı ürünlerin eBay üzerinden satışa çıkarıldığını ve eBay’in bu satışları engellemek için gerekli önlemleri almadığı gerekçesiyle mahkemeye başvurmuştu.

Alınan karar, artık mahkemelerin telif haklarında ihlal olduğunu belirleyerek satışların durdurulmasına da izin verecek. Ayrıca bu durumdan yine online mağazaların kendisi sorumlu olacak.

Alınan kararın diğer benzer davalarda da emsal teşkil etmesi bekleniyor.