Teknoloji Ekonomisi 13 TEMMUZ 2011 / 10:50

Telif haklarından satışı yapan site sorumlu

Avrupa Adalet Divanı’nda alınan kararla, eBay gibi internet üzerinden satış yapan şirketlerin sattıkların ürünlerin telif ya da marka hakkı ihlali yapıp yapmadığından sorumlu olduğu açıklandı.Lüksemburg’taki Avrupa Adalet Divanı’nında verilen kararla ulusal mahkemelerin, online satış yapan sitelerdeki telif hakkı ihlali ve benzer içeriklerin ileride oluşturulmasını doğrudan satış yapan siteler taraıfndan engellemesi gerektiği yönünde karar verebileceğini açıkladı.

Alınan karara göre site üzerinde satılan ürünlerin telif haklarını ihlal edip etmediğinin sorumlusu online satış yapan site olacak. Bu kararın alınmasındaki fitili ateşleyen Fransız kozmetik şirketi L’Oreal’in eBay’e açtığı dava olmuştu.

L’Oreal, Avrupa’da piyasaya sürmeyi düşünmediği bazı ürünlerin eBay üzerinden satışa çıkarıldığını ve eBay’in bu satışları engellemek için gerekli önlemleri almadığı gerekçesiyle mahkemeye başvurmuştu.

Alınan karar, artık mahkemelerin telif haklarında ihlal olduğunu belirleyerek satışların durdurulmasına da izin verecek. Ayrıca bu durumdan yine online mağazaların kendisi sorumlu olacak.

Alınan kararın diğer benzer davalarda da emsal teşkil etmesi bekleniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun