Teknoloji Ekonomisi 24 MART 2011 / 14:18

TeliaSonera, Turkcell Başkanı Colin Williams’a dava açıyor

Turkcell’de yüzde 38’lik hissesi bulunan TeliaSonera’dan gelen açıklamaya göre şirket, tüm hissedarları ve kendi yasal haklarını korumak amacıyla Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Colin Williams hakkında yasal işlem başlatıyor.

İnternet sitesinden yayınlanan açıklamada TeliaSonera’nın yıllardır Turkcell’in Türkiye Sermaye Piyasaları Kurulu ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu’nun gereklerine göre bağımsız kurul üyelerinin sayısının arttırılması gerektiğini savunduğu ancak bu girişimin Çukurova ve Turkcell Başkanı Colin Williams tarafından engellendiği belirtildi.Açıklamada bir şirkette yüzde 5’in üzerinde hissesi olan bir kişinin Yıllık Genel Kurul toplantısında fikir beyan etmesinin yasaların koruması altında olduğu belirtildi. Ayrıca iddiaya göre Turkcell Yönetim Kurulu’ndaki azınlıklar nedeniyle bu yasal hakkını kullanamıyor.Açıklamanın tam metni şu şekilde:"TeliaSonera Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı, aleyhine yasal işlem başlatıyorTurkcell’de iyi kurumsal yönetimi sağlamak, tüm hisse sahiplerinin yararına güvence altına almak ve azınlık hissedarı olarak kendi yasal haklarını korumak amacıyla, TeliaSonera Turkcell Başkanı, Sn. Colin Williams aleyhine yasal işlem başlatıyor.TeliaSonera yıllardır, Turkcell’in Türkiye Sermaye Piyasaları Kurulu ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonunun gereklerine uyması için, Turkcell’deki bağımsız kurul üyelerinin sayısının arttırılması gerektiğini savunmuştur. Ancak bu tür girişimler Çukurova ve Yönetim Kurulu Başkanı, Sn. Colin Williams tarafından engellenmiştir.TeliaSonera yakın zaman önce, bir sonraki Yıllık Hissedarlar Toplantısında (Yıllık Genel Kurul Toplantısı) kurul yapısının ele alınması konusunda Turkcell Yönetim Kuruluna resmi talepleri bildirmiştir. Kote bir şirkette yüzde 5’in üzerinde hissesi olan bir azınlık hisse sahibinin Yıllık Genel Kurul Toplantısında bir hususu gündeme getirmesi Türk yasaları altında açık ve temel bir haktır. Şimdi Turkcell genel kurul üyelerinin azınlığının girişimleri ile, TeliaSonera’ya bu hak verilmemektedir. Kurulun tek bağımsız üyesi durumundaki ve oyu Yönetim Kurulunun kararını etkileyebilecek olan, Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Colin Williams’ın yasalara karşı hareket etmiş olması özellikle rahatsızlık yaratmaktadır.Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Grup İletişim Direktörü olan Cecilia Edström, “Büyük bir uluslararası borsalarda kote şirketin Yönetim Kurulu Başkanı için yasalara uymak asgari gerekliliktir. Aynı zamanda kurumsal yönetim ile ilgili hususların, Genel Kuruldaki bir azınlık tarafından kapalı kapıları ardında engellenmemesi ve Yıllık Genel Kurul Toplantısında açıkça görüşülmesi ve tüm hissedarlar tarafından karara bağlanması gerektiğine inanıyoruz,” dedi.Cecilia Edström, “Sn. Colin Williams’ın belli hayati kurumsal yönetim hususlarını engellemekte olmasını, kendisinin bağımsız bir üye ve Turkcell Yönetim Kurulunun tarafsız Başkanı olarak hareket etmediğinin kanıtı olarak görmekteyiz. Dolayısı ile şirkete ve hissedarlarına daha fazla zarar vermemesi için, kendisi görevden alınmalıdır” diye devam etti."Açıklamaya http://www.teliasonera.com/News-and-Archive/Press-releases/2011/TeliaSonera-takes-legal-action-against-Turkcell-Chairman/ adresinden de ulaşabilirsiniz.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun