Teknoloji Ekonomisi 29 HAZİRAN 2012 / 14:58

TeliaSonera kâr paylarının dağıtılmasını istiyor

TeliaSonera kâr paylarının dağıtılmasını istiyor

TeliaSonera, bugün düzenlenmesi gereken Turkcell Genel Kurul Toplantısı’nın ertelenmesinin ardından ikinci açıklamasını da yaptı. Ertelenen Turkcell Genel Kurul Toplantısı'nın ardından çatlak sesler yükselmeye başladı. Haftanın başında Altimo ve Çukurova Holding’in aralarında düştüğü anlaşmazlık nedeniyle ertelenen toplantıya TeliaSonere'dan tepki geldi. Ertelemeden duydukları rahatsızlığı dile getiren şirket, kâr paylarının dağıtılmasını istediklerinin altını çizdi.

TeliaSonera tarafından yapılan açıklamanın tam metnini aşağıda bulabilirsiniz.
Turkcell Genel Kurul Toplantısı’nın ertelenmesinden hoşnut değiliz. 2010 ve 2011 yılı kâr paylarının dağıtılmasını ve Turkcell Yönetim Kurulu’na daha fazla bağımsız üye alınmasını var gücümüzle destekliyoruz.

TeliaSonera Başkan Yardımcısı Cecilia Edström ertelenen Turkcell Genel Kurul Toplantısı’yla ilgili olarak şunları söyledi: “2010 yılı kâr paylarının dağıtılması kararının üzerinden uzun zaman geçmiştir; hissedarlarımızın hak ettikleri kâr payı ödemelerini almak için beklemeye devam etmek zorunda olmasından memnun değiliz. Gecikmenin nedeni, ana hissedarlardan biri olarak Çukurova'nın önemli kararları engellemesi nedeniyle 2010 yılından bu yana başarılı bir hissedarlar kurulu toplantısı gerçekleştirilememiş olmasıdır.”

Turkcell hissedarlar kurulu bugün bir araya geldi, ancak toplantı yeter sayısına ulaşılamadığı için hissedarlar gündem maddeleri ile ilgili oylama yapamadılar. Bu durum Çukurova ve Altimo’nun bazı önemli konularda anlaşmaya varamamış olmasından kaynaklandı. Altimo ve Çukurova, Çukurova Telekom Holding’in hissedarları olarak, Turkcell’le ilgili önemli konularda kendi başlarına oy kullanmalarını engelleyen bir ortaklık anlaşmasıyla bağlı durumdalar. Çukurova ve Altimo birlikte, Turkcell’in yüzde 51 hissesine sahip Turkcell Holding’in çoğunluk hissesine sahip bulunmakta, iki şirket arasında anlaşma sağlanamadığı için de Turkcell Genel Kurulu’nda yeterli çoğunluğa ulaşılması mümkün olamamıştır.

Cecilia Edström konuyla ilgili olarak şöyle dedi: “TeliaSonera olarak bu gelişmelerden memnun değiliz. Bağımsız yönetim kurulu üyesi sayısının dört kişi daha arttırılarak 10 kişiye çıkarılmasının, şirket yönetimini, SPK gereksinimleri doğrultusunda önemli ölçüde iyileştireceğine inanıyoruz. Ancak, kararları bloke edebilme gücüne zarar vereceğinden, Çukurova bu duruma sürekli karşı çıkıyor. Bağımsız yönetim kurulu üyelerinin sayısının dört kişi daha arttırılarak 10 kişiye çıkartılması ve basit çoğunluk kuralının uygulanmasıyla, Çukurova tek başına, çoğunluk tarafından alınan kararlara engel olamayacak. Bu tabii Çukurova’nın çıkarlarına uygun bir durum değil, ama iyi kurumsal yönetişim bunu gerektirmektedir.”

TeliaSonera olarak Sermaye Piyasası Kurulu’nun belirlediği koşullar doğrultusunda şirket ana sözleşmesinin değiştirilmesi, Yönetim Kurulu’na daha fazla bağımsız üye seçilmesi ve kâr paylarının ödenmesinin sağlanması için elimizden geleni yapacağız. Turkcell’in üç ana hissedarını oluşturan, Altimo, Çukurova ve TeliaSonera olarak; Altimo’yla Çukurova arasındaki hukuki sorunun çözümüne ilişkin, tarafları ortaklık anlaşmasıyla bağlı kalma zorlunluluğunu sona erdirecek ve yılsonuna doğru tamamlanması beklenen nihai karara değin, yeni düzenlemelerin Turkcell’de uygulanmasının ertelenmesi konusunda SPK’ya başvuru yaptık.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun