Teknoloji Ekonomisi 23 ARALIK 2011 / 15:04

TeliaSonera 1.5 milyar dolara GSM Kazakhstan LLP'yi satın alıyor

TeliaSonera, Kcell markası altında faaliyet gösteren GSM Kazakhstan LLP adlı şirketin yüzde 49 hissesini satın almak üzere Kazak Telecom’la bir anlaşma imzaladığını duyurdu.Satın alma 1.519 milyar ABD doları üzerinden gerçekleşti. Yasal onay süreçlerinin ardından, satışın 2012 yılının ilk çeyreğinde sonuçlandırılması planlanıyor.

TeliaSonera, anlaşma kapsamında sözkonusu hisselerin yüzde 25 eksi birini halka arz edecek. Halka arzın 2012 yılında tamamlanması bekleniyor. Halka arz sonrası hisse senetleri fiyatlarındaki değişime bağlı olarak TeliaSonera Kazak Telecom’a ek bir ödeme yapmak durumunda kalabilir.

Halen, GSM Kazakhstan LLP’ de Fintur Holding’in yüzde 51, Kazak Telekom’un yüzde 49 hissesi bulunuyor. Fintur Holding B.V.’de ise TeliaSonera’nın yüzde 58.55, Turkcell’in ise yüzde 41.45 hissesi mevcut. İşlemin her iki adımı da tamamlandıktan sonra TeliaSonera’nın şirketteki fiili payı yüzde 61.74’ e yükselecek.

Konuyu değerlendiren TeliaSonera Eurasia Başkanı Tero Kivisaari, “Bu anlaşma , stratejimiz dogrultusunda yonetimimiz altindaki sirketlerde bulunan hisselerimizi arttırmak için attığımız adımlardan birini teskil ediyor. TeliaSonera, yönetimine ve operasyonel kontrolüne sahip olduğu Kcell’deki hisse oranını bu anlasma ile arttıracaktır. Şirketin bir kısmının halka arz edilecek olması bu sirketi daha da cazip hale getiriyor” dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun